MIKOŁAJ DŁUGOSZ W MUFO

Mamy przyjemność poinformować, że od kwietnia 2021 roku w Muzeum Fotografii trwa pilotażowa edycja programu rezydencyjnego, w której udział bierze Mikołaj Długosz.

Ceniony artysta, autor długoterminowych projektów artystycznych, takich jak Pogoda ładna, że aż żal wyjeżdżać czy Real Foto również tym razem będzie korzystał z istniejących zdjęć, by przygotować projekt, który zaprezentuje na wystawie w MuFo Strzelnica pod koniec roku 2021.

Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie, mówi – Jesteśmy przekonani o potrzebie utworzenia stałego programu rezydencyjnego, skierowanego do twórczyń i twórców. Na razie jednak – ze względu na ograniczenia pandemiczne i lokalowe, zdecydowaliśmy się na testową współpracę z artystą, którego cenimy i którego prace mamy już w kolekcji. W II połowie 2021 roku Mikołaj Długosz jest naszym gościem w MuFo Strzelnica, gdzie pod opieką kuratorek – Moniki Kozień i Marty Miskowiec, ma możliwość pracy nad swoim najnowszym projektem wykorzystującym anonimowe zdjęcia.-

Realizowana w MuFo praca opierać się będzie na tworzonym od 2018 roku archiwum artysty. Trafiają do niego amatorskie fotografie, przedstawiające codziennie życie w powojennej Polsce, które Mikołaj Długosz kupuje na bazarach i na aukcjach internetowych. – Nikt nie sprzedaje swoich zdjęć. – mówi artysta – Te, które do mnie trafiają, zazwyczaj są sprzedawane razem z resztą dobytku po zmarłych osobach. Nikt nie wie już, kto został na tych zdjęciach sportretowany, jakie okazje świętują zgromadzeni na nich ludzie, na kogo wyrosły dzieci.- Celem artysty, który już w swoich poprzednich projektach zajmował się tworzeniem kontekstu dla istniejących już obrazów, jest zbudowanie archiwum, które w przyszłości będzie mógł wykorzystywać na różne sposoby.

Dotychczas Mikołaj Długosz zgromadził kilka metrów sześciennych negatywów i odbitek fotografii wykonanych głównie w latach 50. i 60. XX wieku. Nowe nabytki zostają przez niego zeskanowane, oznaczone prostym systemem tagów, ułatwiającym mu dalszą część pracy. W Muzeum Fotografii w Krakowie, Długosz pracuje nad stworzeniem wizualnej opowieści, wykorzystującej wybrane przez niego archiwalne zdjęcia – w swojej narracji artysta łączy pozornie niezwiązane ze sobą zdjęcia (wykonane przez różne osoby, pochodzące z różnych archiwów i okresów) w opowieść o życiu w powojennej Polsce.

Mikołaj Długosz mówi -Zdjęcia, które dotychczas zebrałem są często zaskakujące, bo pokazują szerszy wycinek rzeczywistości innej niż ta, pokazywana na zdjęciach oficjalnych czy prasowych. Patrząc na to archiwum, możemy się przekonać, jak w ciągu ostatniego półwiecza zmieniły się standardy: wiele z tych wnętrz z dzisiejszej perspektywy wydaje się biedna i niechlujna, według współczesnych norm mało w nich przedmiotów. Te zdjęcia pokazują inną perspektywę, a praca nad nimi pozwala przenieść się w czasie.-

Efekty tej pracy widzowie będą mieli okazję zobaczyć zimą 2021 roku, w ramach pokazu prezentowanego w MuFo Strzelnica. Wcześniej, jesienią bieżącego roku, zostanie zorganizowane spotkanie artysty z publicznością, w trakcie którego opowie on o trwającej w MuFo pracy. W przyszłości historia, stworzona z archiwalnych zdjęć, ukaże się także w formie książki.

SPACEROWE LATO Z MUFO – warsztaty dla rodzin z dziećmi

Udział w warsztatach jest płatny (5 pln), obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem [email protected]

18 sierpnia 2021, godz. 10.30

Głucho wszędzie, cicho wszędzie…czyli strasznie, straszny Kraków.

Wierzycie w duchy? Lubicie historie o duchach? Kto nie lubi!!! Wszyscy czasem lubimy posłuchać historii o zjawach, starych nawiedzonych domach i latających spodeczkach od herbaty. Duchy szczególnie lubią wiekowe kamienice, pałace a tych przecież w Krakowie nie brakuje! Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie w Krakowie można spotkać prawdziwe duchy? Dlaczego się tam znalazły? Zapraszamy Was na prawdziwe wakacje z duchami! Poznamy nie tylko ich historie, ale także opowiemy Wam co wspólnego ma fotografia ze zjawami i dlaczego tak naprawdę nie ma się czego bać!

Miejsce spotkania: Rynek Główny przy budynku Ratusza.

Spacer poprowadzą:

Marta Kudelska – doktorantka w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w MuFo, gdzie wymyśla różne spotkania, wykłady i warsztaty dla dużych i małych. Od dziecka kocha książki, sztukę i opowieści o duchach i tajemnicach. Gdy była mała hodowała wróżki z nasion fasoli.

Marysia Masternak – historyczka sztuki, która na co dzień pracuje w MuFo. Chętnie opowiada o sztuce, muzeach i fotografii. Najbardziej jednak lubi się bawić (do czego zachęca też dzieci odwiedzające muzea). Gdy była mała, bała się wszystkiego.

CYJANOTYPIA | druk słoneczny w odcieniach błękitu - warsztaty dla dzieci i dorosłych

Udział w warsztatach jest płatny (15 pln), obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem [email protected]

19 sierpnia 2021, godz. 11.30 – warsztaty dla dorosłych

20 sierpnia 2021, godz. 11.30 – warsztaty dla dzieci

Cyjanotypia to historyczna technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, która pozwala na otrzymywanie odbitki negatywowej bez użycia aparatu fotograficznego. Poznaj z nami jedną z najstarszych technik fotograficznych i wykonaj niepowtarzalne obrazy roślin w odcieniach błękitu! Podczas warsztatów nauczysz się naświetlać fotografowane obiekty najbardziej tradycyjną, stosowaną w wieku XIX metodą cyjanotypii, wykorzystującą promienie słoneczne.*

Prowadzenie: Eliza Kubiak - filozofka i magistrantka Wydziału Sztuki UP. Pracuje w MuFo, gdzie odpowiada za komunikację i promocję. Wolny czas dzieli między fotografię, książki i japońską kaligrafię. Jej ulubionym kolorem jest błękit pruski.

*Warunkiem zrealizowania warsztatów jest słoneczna, bezchmurna pogoda.

CZUŁYM OKIEM – Warsztaty dla seniorów

26 sierpnia 2021, godz. 11.00

Spacer fotograficzny: Na granicy miasta i natury

Lato w mieście bywa trudne. Jest duszno, tumany kurzu wzbijają się ponad chodniki a my przemykamy szybkim krokiem pod chłodnymi fasadami starych kamienic. Jednak są takie miejsca, gdzie jest zupełnie inaczej. Jest zielono, cicho, słychać tylko śpiew ptaków. Tak, to parki! W Krakowie mamy ich całkiem sporo i dzięki temu możemy w nich złapać oddech od miejskiego zgiełku, ale także… zrobić fantastyczne zdjęcia. A co gdyby spróbować połączyć te dwa światy? Świat geometrycznego miasta i rozedrganej przyrody? Zapraszamy na spacer szlakiem „splotu światła i cienia”, przyjrzymy się jak miasto przenika się z naturą i postaramy się połączyć te dwa światy w różnych kadrach.

Miejsce rozpoczęcia spaceru: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

Prowadzenie: Anna Sidorska – edukatorka muzealna i fotografka. Ukończyła filologię iberyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka przekładoznawstwa. Wolny czas najchętniej spędza w górach.

FOTOGRAFIE MAJĄ GŁOS

Kiedy w czerwcu prezentowaliśmy po raz pierwszy nowy katalog zbiorów online, zapowiadaliśmy, że nowe funkcjonalności będą się w nim pojawiać cały czas. Z dumą informujemy, że jeszcze w tym roku pojawią się na naszym portalu zbiory.mufo.krakow.pl  audiodeskrypcje do 100 wybranych z naszej kolekcji zdjęć.

Audiodeskrypcje zostaną przygotowane w ramach projektu Fotografie mają głos, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura cyfrowa. Projekt będzie realizowany do 2023 roku, w trakcie trzech lat powstanie łącznie 300 audiodeskrypcji, ułatwiających dostęp do zbiorów MuFo osobom z niepełnosprawnością wzroku.

 

KONTAKTY DLA MEDIÓW

Eliza Kubiak

Specjalistka ds. komunikacji

Tel.: +48 503 869 431

[email protected]

 

Martyna Nowicka

Specjalistka ds. komunikacji

Tel.: +48 797 378 061

[email protected]

 

mufo.krakow.pl