Celem projektu jest wzmocnienie wiedzy o Unii Europejskiej w polskich szkołach poprzez kompleksowe wsparcie nauczycieli szkół podstawowych, średnich oraz zawodowych. Inicjatywa odpowiada na rosnący deficyt rzetelnej wiedzy o UE oraz wyzwania związane z dezinformacją, oferując nauczycielom nowoczesne narzędzia dydaktyczne i aktualną wiedzę merytoryczną.
Ponad 100 nauczycieli, uczestników projektu weźmie udział w bezpłatnych kursach online oraz stacjonarnych seminariach, obejmujących tematykę historii integracji europejskiej, funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej i prawa unijnego, obywatelstwa, demokracji i praw podstawowych w UE, jak tez nowoczesnych metod nauczania o UE. Dzięki efektowi mnożnikowemu nauczyciele – jako lokalne „latarnie wiedzy” – dotrą z treściami europejskimi do co najmniej 360 klas i około 9000 uczniów, wzmacniając świadomość obywatelską młodego pokolenia.
Projekt będzie realizowany przez 3 lata, a każdy rok obejmie odrębny cykl edukacyjny dostosowany do różnych typów szkół. Udział w projekcie jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz dostępność zajęć dla osób z niepełnosprawnościami.
Start projektu: 1 stycznia 2026 r.
Projekt BEACONS objęty jest również patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty dr Gabrieli Olszowskiej oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.
Szczegółowe informacje i zasady rekrutacji: