Muzeum Etnograficzne posiada w swojej kolekcji bogaty zbiór fotografii. Najstarsze z nich, pochodzące z przełomu XIX i XX w., zostały w ostatnich latach poddane kompleksowej konserwacji, a także zdigitalizowane i udostępnione publiczności.

Reprodukcje części z nich Muzeum prezentuje aktualnie na wystawie „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA”. Na podstawie cyfrowych odwzorowań przygotowano wielkoformatowe wydruki, które pozwalają odwiedzającym dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach.

Materiałem źródłowym dla zdjęć pokazywanych na wystawie są negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach.

Zwycięzca aukcji, wraz z rodziną i przyjaciółmi, weźmie udział w ekskluzywnym oprowadzaniu po wystawie w towarzystwie kuratorek, ale również będzie miał niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska niedostępne na wystawie negatywy kolodionowe oraz żelatynowo-srebrowe na podłożu szklanym, a także oryginalne odbitki z początku wieku.

Podczas oprowadzania zwycięzca otrzyma również jeden kolekcjonerski plakat z fotografią prezentowaną na wystawie.

Link do aukcji na Allegro:

https://allegro.pl/oferta/prezentacja-klisz-szklanych-z-kolekcji-muzeum-etnograficznego-w-krakowie-15070367255

Ważne informacje:

  • Zwycięzca aukcji może zaprosić na zwiedzanie wybranych przez siebie gości. Grupa może liczyć do 7 osób.
  • Termin zwiedzania zostanie indywidualnie ustalony ze zwycięzcą.
  • Termin realizacji – do 31 marca 2024 r.

Zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie to najstarsza i największa kolekcja etnograficzna w Polsce. Prócz obiektów pochodzących z terenów dawnej i współczesnej Polski (zabytków folkloru, rzemiosła, rękodzieła, budownictwa drewnianego, sztuki ludowej), w muzealnej kolekcji znajdują się także unikatowe zbiory z innych krajów Europy i pozaeuropejskie. Swoje powstanie w 1911 roku Muzeum zawdzięcza wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora, kolekcjonera.

www.etnomuzeum.eu