- Pracownia Konserwacji Malarstwa przy Muzeum Książąt Czartoryskich opiekuje się jedną z najcenniejszych polskich kolekcji. Mając pod swoją kuratelą arcydzieła tej klasy, co „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Pejzaż z miłosiernym samarytaninem” nie można nie posiadać nowoczesnego sprzętu badawczego, a urządzenia optyczne Restauro majądługą historię w służbie konserwatorskiej. Ten model mikroskopu jest stworzony specjalnie dla konserwatorów i oferuje zaawansowane funkcje przydatne zarówno przy pracy jak i obserwacji, czy dokumentowaniu stanu zachowania. – mówi Katarzyna Novljaković, Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Mikroskop będzie służył do sprawdzania stanu zachowania i jego dokumentowania, co pozwoli na rejestrowanie wszelkich zmian starzeniowych na powierzchni obrazów, m.in. obrazu Leonarda da Vinci.Mikroskop będzie również służył do prac konserwatorskich prowadzonych w dużym powiększeniu. Urządzenie optyczne pozwoli też na dokładne badanie chronologii występujących warstw technologicznych oraz historycznych nawarstwień, dzięki którym możemy odtworzyć historię i skompilowane czasami losy obiektów.

- Zaletą tego mikroskopu, co było naszym priorytetem, jest jego mobilność umożliwiająca przeniesienie go bezpośrednio na ekspozycję, a także obrotowe ramiona. Ramiona wraz z rozsuwaną kolumną pionową umożliwiają pracę od ok. 55 cm do ponad 2 metrów od podłogi. Natomiast obrotowa głowica umożliwia dopasowanie obserwacji powierzchni w pionie, poziomie i pod wieloma kątami, co ułatwia badanie rzeźb – tłumaczy Dominika Tarsińska-Petruk z Pracowni Konserwacji.

Nowy sprzęt, zakupiony z projektu „Przeszłość Przyszłości…”, charakteryzuje się dobrą widocznością  w polu zabiegów konserwatorskich, co jest niezbędne przy precyzyjnych pracach. Dwie diody LED zapewniają doskonałe oświetlenie pola, a możliwość obrotu głowicy od 0 do 360 ° pozwala na ustawienie precyzyjne do obiektów wielowymiarowych i w wygodnej dla konserwatora pozycji. Pozycjonowanie jest proste i nie wymaga wysiłku. Optyka mikroskopu daje obraz rzeczywisty, prosty i nieodkształcony. Zaletą mikroskopu jest też tubus trójokularowy z portem do podłączenia aparatu fotograficznego oraz możliwość nakręcenia filmów z prowadzonych prac. System oświetlenia LED jest oszczędny i niekłopotliwy w eksploatacji, temperatura barwowa 5600°K – zimne światło nie zniekształca barw, co przy pracach z polichromią malarską jest kluczowe.

Mikroskop jest nowoczesny i będzie służył przez lata zarówno konserwatorom, jak i historykom sztuki. Urządzenie będzie można wykorzystać zarówno do zbiorów malarstwa, jak i rzemiosła artystycznego, zbiorów graficznych czy iluminowanych starodruków. Pozwoli on również przybliżyć problemy z jakimi się spotykają muzealnicy szerszej publiczności.

Mikroskop został zakupiony w ramach projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji".

Projekt był współfinansowany:

- ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

- przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.