29 sierpnia w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema otwarte zostanie Planetarium. Atrakcyjny, skierowany do różnych grup wiekowych repertuar sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Konstrukcję kina stanowi namiot sferyczny o średnicy 8 metrów, w którym znajduje się 30 wygodnych foteli.  Projekcje 3D i 2D odbywać się będą przy użyciu laserowego rzutnika z soczewką, tzw. "rybim okiem".  W repertuarze znajdą się filmy o różnej tematyce, dla różnych grup wiekowych - jak zawsze w Ogrodzie Doświadczeń, można się z nich wiele dowiedzieć i nauczyć w bardzo atrakcyjny sposób.

Projekcje będą odbywać się od 29 sierpnia, codziennie, o pełnych godzinach. Bilety do Planetarium można kupić w kasie Ogrodu Doświadczeń w cenie 8 złotych (obowiązuje także bilet wstępu do Ogrodu Doświadczeń).

Program projekcji aż do końca października oraz opisy filmów znaleźć można na stronie www.ogroddoswiadczen.pl oraz na profilu facebookowym Ogrodu Doświadczeń.

Repertuar na weekend otwarcia oraz opisy filmów:

sobota, 29 sierpnia,
niedziela, 30 sierpnia
10:00 – Na skrzydłach marzeń 3D
11:00 – Myszki i księżyc
12:00 – Przygody Rosetty i Philiae
13:00 – Halo Ziemia
14:00 – Explore 3D
15:00 – Myszki i księżyc
16:00 – Przygody Rosetty i Philiae
17:00 – Na skrzydłach marzeń 3D
18:00 – Explore 3D
19:00 – Halo Ziemia
20:00 – Na skrzydłach marzeń 3D
 
poniedziałek, 31 sierpnia
10:00 –  Przygody Rosetty i Philiae
11:00 – Na skrzydłach marzeń 3D
12:00 – Halo Ziemia
13:00 – Explore 3D
14:00 – Myszki i księżyc
15:00 – Na skrzydłach marzeń 3D
16:00 – Halo Ziemia
17:00 – Explore 3D
18:00 – Przygody Rosetty i Philiae
19:00 – Na skrzydłach marzeń 3D
20:00 – Explore 3D

Opisy filmów:
 
Na skrzydłach marzeń 3D
„Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem i … statkiem kosmicznym. Odkrywamy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiają, że ten spektakl jest wyjątkowym dziełem sztuki. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka. Film wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach na całym świecie!
Długość:  35 min. Grupa wiekowa:  7+, dorośli
 
Halo Ziemia
Dlaczego tak bardzo potrzebujemy kontaktu z innymi? Czy Internet naprawdę zbliża ludzi? Jak dać o sobie znać innym potencjalnym mieszkańcom kosmosu? Od najdawniejszych czasów szukaliśmy kontaktu z innymi ludźmi. Krocząc tą drogą odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji.
Długość:  31 min. Grupa wiekowa:  7+, dorośli
 
Explore 3D
Mars od wieków fascynował ludzi. Niegdyś tajemniczy, wkrótce może stać się naszym drugim domem. Tę szansę zawdzięczamy ludziom takim jak Johannes Kepler – niezłomnym w dążeniu do odkrywania prawdy, ciekawym świata, nie bojącym się wyzwań. Naszym obowiązkiem jest kontynuować ich dzieło: marzyć i odkrywać!
Długość:  27 min. Grupa wiekowa:  10+, dorośli
 
Myszki i księżyc
Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci. Pomaga odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące Księżyca i wyjaśnia fakty naukowe w przyjazny sposób.
Długość:  16 min. Grupa wiekowa:  3+
 
Przygody Rosetty i Philae
Po 10 latach lotu i przebytej drodze 6,5 miliarda kilometrów przez Układ Słoneczny w 2014r. do celu swej podróży tj. komety 67P/Czuriumov-Gerasimenko dotarły sonda Rosetta oraz lądownik Philae. Rosetta badała kometę z oddali, Philae wylądował na powierzchni. Animowany seans opowiada o udanej misji przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, pozwalając przedstawić istotne odkrycia w mniej poważny niż zwykle sposób poprzez animację dla dzieci.
Długość:  26 min. Grupa wiekowa:  3+


Partnerem Ogrodu Doświadczeń jest PGE Energia Ciepła, właściciel krakowskiej elektrociepłowni.

Planetarium w Ogrodzie Doświadczeń powstało w ramach projektu ”Zimowy Ogród Doświadczeń – poszerzenie oferty Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie” dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków oraz ze środków RPO WM (Działanie 6.1 "Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego").