Enzo Favata to niezależny muzyk, producent, jeden z najbardziej cenionych artystów włoskiej sceny jazzowej. Połączył siły z Pasquale Mirra (wibrafon i marimba), Marco Frattini (perkusja) i Simone Graziano (klawisze i syntezator basowy). Muzycy po kilku wspólnych koncertach latem 2020 roku stwierdzili, że ten projekt ma sens i nagrali album „The crossing”. To pomysł na granie o progresywnym i współczesnym nastawieniu, łączącym złożone warstwy i motywy, m.in. podróż w czasie i przestrzeni, jazz, miejskie klimaty, afrykańskie i śródziemnomorskie korzenie, elektronikę i wiele innych stylów.

Artyści poświęcają szczególną troskę nad badaniami dźwięku i tworzeniu równowagi pomiędzy interakcją jazzową i dynamiką, nagraniami na żywo i sesjami studyjnymi.„The Crossing to zespół, którego szukałem od dłuższego czasu” mówi Enzo Favata. Koncert po koncercie kwartet osiągał nowy wymiar i szczelność, prawdziwy zespół we wszystkich jego aspektach, a głównym celem było: przenieść tę energię na album. Osiągnęli to dzięki połączeniu nagrań na żywo i dodatkowej postprodukcji, dogrywaniu instrumentów klawiszowych i syntezatorów analogowych z lat 70. Obecni też byli goście. Sardyński czarodziej saksofonu ma nienasyconego ducha przygody, a oto ma nowy zespół, który sprawia, że jego muzyka wydaje się jeszcze bardziej żywotna i niezbędna.

To świeża muzyczna mieszanka, z wibrafonem, elektrycznym basem, syntezatorem, żywą elektroniką i perkusją. Tworzą cudownie lekką i sprężystą atmosferę. Brzmienie przeplata się między muzyką elektroniczną, jazzem, kosmicznym rockiem, dźwiękami etiopskimi i balijskimi. W ciągu nieco ponad trzech lat, pomimo pandemii, zespół odniósł wielki sukces na japońskiej trasie, Edinburgh Jazz Festival, Novara European Jazz Conference, trasie po Ameryce Południowej, gdzie grał w różnych miastach Brazylii. Japońska prasa określa projekt  jako „Wizjonerska muzyka o dzikim śródziemnomorskim smaku, która łączy się z hipnotycznymi rytmami”.

Koncert jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Sardyńczyków w Polsce Shardana - które powstało w 2018 roku, a w 2020 roku uzyskało oficjalne uznanie Autonomicznego Regionu Sardynii, stając się tym samym pierwszym oficjalnym włoskim stowarzyszeniem regionalnym w Polsce - oraz Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie, szkołę muzyczną I i II stopnia im. B. Rutkowskiego, Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Celem Stowarzyszenia jest promocja kultury i tradycji Sardynii w Polsce oraz tworzenie więzi wzajemnej pomocy i wsparcia pomiędzy rodzinami emigrantów. Stowarzyszenie jest stale śledzone przez grupę ponad 300 przyjaciół oraz ponad 130 członków wspierających pochodzenia sardyńskiego, włoskiego i polskiego.