Radio Kraków

pomysł na majówkę

Muzeum Krasnali w Nowym Sączu

Nowy Sącz od stycznia ma jeszcze jedno miejsce warte polecenia. To Muzeum Krasnali, które powstało z prywatnych zbiorów Magdaleny i Mariusza Kędzierskich. Wyeksponowano często rzadkie i niespotykane egzemplarze pochodzące z XIX i połowy XX wieku. Ponad 1000 wizerunków, jakie są prezentowane przy Wąsowiczów 8 zobaczymy na obrazach, w formie figur, zabawek i unikalnych elementów dekoracyjnych.

Muzeum im. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie

Przy najbardziej stromym rynku na Bursztynowym Szlaku, czyli w Lanckoronie mieści się Muzeum im. Antoniego Krajewskiego. Już sam budynek jest cennym dla lokalnej architektury zabytkiem. W środku obejrzymy ekspozycję poświęconą życiu codziennemu z okresu XIX i XX wieku, a także pamiątki konfederacji barskiej.

Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku

Na 2 hektarach powierzchni zgromadzono kilkanaście obiektów prezentujących kulturę ludową Pogórzan Gorlickich. Większość budynków mieszkalnych czy usługowych pochodzi z XIX wieku. Przeniesiono je m.in. z Siar, Moszczenicy oraz Krygu.

Synagoga w Bobowej

Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo miasto jest ciągle celem pielgrzymów chasydów z całego świata. Najważniejszym obiektem, obok grobu cadyka, jest XVIII-wieczna synagoga. Uznaje się ją za jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w kraju.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

To jedna z obowiązkowych atrakcji podczas pobytu w słynnym uzdrowisku. Kolejka rozpoczęła kursowanie w 1937 roku, kiedy Krynica miała status zimowej stolicy Polski.

Zagroda Maziarska w Łosiu

We wsi Łosie mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się maziarstwem. Maziarze to obwoźni handlarze mazią i smarami. Wozami docierali m.in. do Rygi, Odessy czy Brna. Dla łosian narodziny przemysłu naftowego stały się okazją do wzbogacenia się na sprzedaży produktów ropopochodnych. Wieś szybko stała się ewenementem na łemkowszczyźnie - stawiano wystawne domy, kupowano drogie stroje, zatrudniano służbę. Ostatni łosiański maziarz zmarł w latach 70. ubiegłego wieku.

Dłubniański Park Krajobrazowy

Dłubniański Park Krajobrazowy leży na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Miechowskiej oraz Płaskowyżu Proszowickiego. Jego powierzchnia wynosi 10 tysięcy hektarów, przy czym tereny leśne to niecałe 20%.

Torfowisko "Puścizna Wielka"

Torfowisko znajduje się na terenie gminy Czarny Dunajec. Ma powierzchnię 482 ha. Na skalę przemysłową było eksploatowane od lat 50. XX wieku. Obecnie teren został zrekultywowany. Wydobycie torfu odbywa się od maja do końca sierpnia. Ten może być wykorzystywany również jako borowina w lecznictwe, ale także jako podłoże do upraw czy materiał izolacyjny bądź opałowy.

Rezerwat przyrody "Góra Stołowa im. Ryszarda Malika"

Rezerwat przyrody "Góra Stołowa im. Ryszarda Malika" położony jest w sąsiedztwie Jaroszowca w Gminie Klucze. Zajmuje obszar blisko 100 hektarów, a kolejne 100 stanowi otulina. To teren porośnięty buczynami poprzecinany wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą.

Zamek Rabsztyn

Zamek Rabsztyn wzniesiono na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn koło Olkusza. Początki zamku datowane są na koniec XIII wieku. Warownia wchodziła w skład tak zwanych "Orlich Gniazd". Zniszczenie przyszło w czasie potopu. Wojska szwedzkie splądrowały go doszczętnie.

Najnowsze

  • 22:05

    Stawką Puchar Prezydenta Krakowa

  • 20:12

    Alan Uryga: Wyboista droga do ekstraklasy

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię