Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Radio Kraków, uhonorowany został Leszek Długosz – legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, który jako pierwszy śpiewał wiersze Jerzego Lieberta, Stanisława Balińskiego
i Andrzeja Bursy, autor kilkunastu tomików poezji, publicysta i felietonista. Kawaler Orderu Orła Białego. Od wielu lat związany z naszą rozgłośnią – w Radiu Kraków współtworzył audycje poetyckie i słuchowiska, opracował muzycznie płytę „Głosy poetów” przygotowaną przez Romanę Bobrowską, który na naszej antenie prowadzi autorski program „Przyjemności niedzieli”.
Okolicznościowymi jubileuszowymi dyplomami, które zaprojektował krakowski artysta wizualny Jakub Woynarowski, wyróżnieni zostali: prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Izabela Błaszczyk, była dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, obecnie kierująca spółką Kraków 5020 oraz redakcja magazynu KERMESZ – audycji dla mniejszości ukraińskiej i łemkowskiej w Małopolsce, która nadawana jest na antenie Radia Kraków już od 20 lat .Redakcję KERMESZU tworzą: Grzegorz Suchanicz, Julia Onyszkanycz, Olga Pyrz oraz Ihor Wasyluk.
Jako że jubileusz Radia Kraków przypada w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego, podczas gali nie zabrakło odniesień do najważniejszych romantycznych tekstów
i znakomitych słuchowisk, które od wielu lat są jedną z wizytówek Radia Kraków. W Sali Siemiradzkiego zabrzmiały fragmenty „Promethidiona” Cypriana Kamila Norwida
w interpretacji laureatów Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej z poprzednich lat: Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego oraz „Świtezianka” Adama Mickiewicza, którą mistrzowsko zinterpretowała pierwsza laureatka tej nagrody Anna Polony.
W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, władz Krakowa i Małopolski, szefowie krakowskich i małopolskich instytucji kultury, rektorzy krakowskich uczelni oraz szefowie regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
W części artystycznej galę uświetnił koncert Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Roberta Bachary. Zespół wykonał utwór „Teatr instrumentów” – uwerturę Christopha Graupnera na orkiestrę, trąbki i kotły oraz uwerturę Georga Philippa Telemanna na flet prosty i orkiestrę.
Zapraszamy do wysłuchania retransmisji.
Niedziela, 5 czerwca, od godz. 17.05.
- A
- A
- A
Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków – retransmisja wydarzenia na antenie 5 czerwca po godz. 17.00
W niedzielę 5 czerwca po godz. 17.00 zapraszamy na retransmisję Gali Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków. Podczas uroczystości, która odbyła się 27 maja w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, wręczone zostały najważniejsze nagrody roku jubileuszowego: Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej oraz specjalne jubileuszowe dyplomy.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:34
Piłkarskie ME kobiet: w środę początek turnieju, w piątek pierwszy mecz Polek
-
07:14
W Małopolsce znowu są dwie karetki neonatologiczne
-
07:01
Na Wimbledonie do gry wchodzą polskie tenisistki
-
06:43
Dziś Sąd Najwyższy zajmie się ważnością wyborów prezydenta RP
-
06:25
Bezchmurne niebo i przyjemna temperatura. Taki będzie wtorek
-
06:02
Służby ciągle szukają Tadeusza Dudy. To już piąty dzień
-
23:31
Kasprowy Wierch i zmiany klimatu. Sąd stwierdził, że rozbudowa wyciągu jest nieracjonalna
-
22:53
"Nie poznamy tego budynku". Rozpoczyna się remont Biblioteki Książąt Czartoryskich
-
22:01
Antonina Tosiek laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
-
21:01
Ropa z czystą wodą. Gmina korzysta już ze stacji uzdatniania
-
20:46
Pobił kierowcę krakowskiego MPK, jest już w rękach policji
-
18:00
Trendy z Sieci: Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje świat prawa?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze