W Skamieniałym Mieście raczej nie pojeździmy, ale zrobiliśmy przynajmniej jedno kółko, oglądając tutejsze atrakcje. Jedno, ale dokładne, bo pospacerowaliśmy z przewodniczką Katarzyną Hołdą.
Skamieniałe Miasto
Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto został utworzony w 1974 roku. Jest on częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. O jego założenie walczył Włodzimierz Tomek (leśnik) wraz z żoną Krystyną (inżynier z uprawnieniami geodezyjnymi).
Nie da się jednak ukryć, że „pod górkę” trochę było! Pogórze Rożnowsko-Ciężkowickie słynie z podjazdów. To tutaj nasz kolejny gość, Marcin Grudziński, trenował przed niebywale trudnym, węgierskim ultramaratonem Hungarian Divide. Na szczęście tam gdzie podjazd, tam i zjazd dla równowagi. Jedna z najciekawszych, tutejszych pętelek ma 135 km. O nią i inne trasy w regionie pytamy osobę bezpośrednio zaangażowaną i w jeżdżenie i w planowanie rowerowych ścieżek, a mianowicie Dariusza Zięcinę z Urzędu Gminy w Ciężkowicach.
Ciężkowice
Przy okazji, warto wspomnieć, że za rok w Ciężkowicach popłynie lecznicza woda, a w planach są hotel i basen – to kolejny krok w stronę uzdrowiska.
To na pewno nie wszystko, więc jak się już pouwijamy jak pracowite pszczółki (o nich też opowiemy), to pójdziemy poleniuchować do Parku Zdrojowego. Może ulokujemy się w okolicach arboretum i wtedy uda się nie tylko poleżeć, ale też popachnieć. Albo odwiedzimy dworek słynnego kompozytora.
I najważniejsze! Nie zapomnieliśmy o telefonie do kogoś, kto sumiennie zbierał słowa dnia i ułożył z nich wierszyk. To pani Renata z Chorągwicy k. Wieliczki. Radiowe jury ujęła napisaną przez siebie fraszką.
Szczegóły konkursu:
Reasumując: widoki na wycieczkę do Ciężkowic są niezłe i nie tylko z tutejszych widokowych punktów.