Radio Kraków

Małopolska bez smogu

Jak się chronić przed smogiem i czy mamy szansę z nim walczyć?

  • date_range 2015-10-27
Badania wykazują, że w okresie zwiększonego zanieczyszczenia dwukrotnie wzrasta liczba hospitalizowanych na zapalenie płuc - mówią specjaliści. Smog bez wątpienia ma wpływ na nasze zdrowie.

Akcja Radia Kraków w Bochni. Kilkadziesiąt osób bezpłatnie przebadało płuca

  • date_range 2015-10-22
Biała sobota dla mieszkańców Bochni. Dziś od 8:00 do 14:00 mieszkańcy Bochni mogli bezpłatnie przebadać płuca w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki takim badaniom można wcześniej zdiagnozować choroby płuc.

Dla Szczawnicy walka o czyste powietrze to szczególne wyzwanie

  • date_range 2015-10-22
Wskazania pyłomierzy zainstalowanych przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy w Bochni i Szczawnicy potwierdzają regułę zgodnie, z którą sezon grzewczy to czas kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwego pyłu. W Szczawnicy norma dobowa, wynosząca 50 mg pyłu na metr sześcienny, nie została przekroczona, ale w środę o godz. 18.00 pyłomierz odnotował ok. 170 mg pyłu PM10. To niepokoi tym bardziej, że według danych ekspertów z Politechniki Warszawskiej co rok na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem w Polsce umiera ok. 40 tys osób.

Badamy jakość powietrza w Szczawnicy. Sprawdź wyniki

  • date_range 2015-10-19
W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego pyłomierz bada jakość powietrza w małopolskich kurortach i uzdrowiskach. Przez dwa tygodnie zatrzyma się w Szczawnicy. Tu, wieczorem lepiej nie wybierać się na spacer - oddycha się po prostu fatalnie. Jakie propozycje ma gmina? Montaż solarów i apele do mieszkańców o niespalanie odpadów – zdaniem burmistrza Szczawnicy Grzegorza Niezgody, to jedyne, co Szczawnica może dziś zrobić walcząc o czyste powietrze.

Badamy powietrze w Bochni. Pierwszy pyłomierz już w akcji

  • date_range 2015-10-19
Razem z Polskim Alarmem Smogowym walczymy o czyste powietrze w Małopolsce. Przez najbliższe dwa miesiące pyłomierze będą ustawiane w wybranych kurortach i uzdrowiskach naszego regionu. Na początek sprawdzamy stan powietrza w Bochni i Szczawnicy. Wyniki można sprawdzać na bieżąco.

Pomiary w Szczawnicy: lepiej niż w Bochni, ale...

  • date_range 2015-10-19
Jeżeli dofinansowanie do wymiany kotłów wyniosłoby przynajmniej 70%, to być może udałoby się do tego zmobilizować mieszkańców - powiedział Radiu Kraków burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, komentując wyniki naszej akcji. Na czternaście dni pomiarów pyłu PM10 w Szczawnicy jedynie przez cztery dni jakość powietrza była zgodna z normami określonymi w prawie. Przez pozostałe dni normy były przekroczone. W dwa dni przekroczenie to nie było znaczne, a przez cztery dni było ono bardzo wysokie - ponad dwieście procent normy.

Pomiary zanieczyszczeń w Bochni. Tylko jeden dzień w normie

  • date_range 2015-10-18
Na jedenaście pełnych dni pomiarów pyłu PM10 w Bochni, jedynie przez jeden dzień jakość powietrza była zgodna z normami określonymi w prawie! - Jestem zaskoczonym tym, co zobaczyłem - nie ukrywał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Stefan Kolawiński. Dodał jednak, że restrykcyjnego nakazu zmiany starych pieców na nowe raczej nie będzie.

Małopolska bez smogu: podsumowanie akcji

  • date_range 2015-10-16
Takiej akcji jeszcze nie było! Od 19 października do 14 grudnia wraz z Polskim Alarmem Smogowym odwiedziliśmy osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. Były to: Bochnia, Szczawnica, Wysowa, Krynica, Rabka, Muszyna, Białka i Bukowina Tatrzańska. W każdej z nich przez dwa tygodnie przenośnymi pyłomierzami monitorowaliśmy jakość powietrza. Zobaczcie wyniki.

Kasacja władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem oddalona!

  • date_range 2015-09-25
Nie można uchwałą zabronić palenia węglem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację władz Krakowa i Małopolski w sprawie zakazu palenia węglem wprowadzonego przez Sejmik Wojewódzki.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu: bezpłatne badania emisji spalin

  • date_range 2015-09-19
Kilkudziesięciu kierowców sprawdzało w sobotę, czy ich auta zatruwają środowisko. Przez kilka godzin przy al. Jana Pawła II w Krakowie specjaliści z Politechniki Krakowskiej za darmo sprawdzali zawartość spalin samochodów. Właściciele aut otrzymywali wydruk z wynikami badań wraz ze wskazówkami, jak emisję spalin obniżyć.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię