Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czym oddychają mieszkańcy Kęt i Krzeszowic? Podsumowanie pierwszego etapu akcji „Małopolska bez smogu”

Od 13 listopada, w ramach pierwszego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w Kętach i Krzeszowicach.

fot. Krzeszowicki Alarm Smogowy

Pomiary zanieczyszczenia powietrza w Krzeszowicach i Kętach były prowadzone przez 12 dni. W trakcie tych 12 dni dzienna norma dla stężenia pyłu PM10 (50 ug/m3) została przekroczona w Kętach przez 5 dni, a w Krzeszowicach przez 6 dni. To sporo, bo w całym roku takich przekroczeń może być zaledwie 35. Dla porównania, w tym samym czasie średnie stężenie ze stacji w Krakowie przekroczyło normę dzienną jedynie w ciągu jednego dnia.

W Kętach bardzo wysokie stężenia pyłu odnotowano 14, 15 oraz 21 listopada, a w Krzeszowicach 21 listopada. W tych dniach dobowe stężenia pyłu PM10 sięgały powyżej 80 ug/m3 – taka wartość np. w Paryżu oznacza poziom alarmowy, a więc najwyższy poziom ostrzegania o złej jakości powietrza. Tak wysokich odczytów nie odnotowano w Krakowie, nawet na stacji przy głównej arterii komunikacyjnej miasta (przy Alejach Trzech Wieszczów).

Najwyższe stężenia pyłów notowane były w porach wieczornych, po czym jakość powietrza zazwyczaj poprawiała się w ciągu dnia. Spowodowane jest to użytkowaniem przestarzałych kotłów, pieców i kominków na paliwa stałe (węgiel i drewno). Najwyższe godzinne stężenia
w Kętach i Krzeszowicach przekraczały nawet 200 ug/m3. Taka jakość powietrza uznawana jest za bardzo złą i szkodliwą dla zdrowia mieszkańców.

Warto też zaznaczyć, że stężenia badanych zanieczyszczeń zarówno w Kętach, jak i w Krzeszowicach były wyższe niż stężenia odnotowane w Krakowie. Średnia dla całych pomiarów w Kętach wyniosła 52 µg /m3 , w Krzeszowicach 49 µg /m3 , a w Krakowie 41 µg /m3.

 

Wykresy dla Krzeszowic – pomiary prowadzone od 13 do 25 listopada:

 

Wykresy dla Kęt – pomiary prowadzone od 13 do 25 listopada:

 

Dodatkowo w Krzeszowicach ustawiona została specjalna instalacja - kilkumetrowy model ludzkich płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii. Podczas akcji płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia. Wystarczy porównać zdjęcia instalacji z kolejnych dni akcji, aby zobaczyć zmianę koloru płuc spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym – to dobitnie pokazuje, jaki wpływ na zdrowie ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.


Instalacja płuc w Krzeszowicach w trakcie trwania akcji:

fot: Krzeszowicki Alarm Smogowy

 

fot: Krzeszowicki Alarm Smogowy

 

Przed nami kolejny etap akcji „Małopolska bez smogu”. Od 26 listopada do 7 grudnia w ramach akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i Województwa Małopolskiego przenośne pyłomierze monitorować będą jakość powietrza w kolejnych małopolskich gminach – Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim. W Kalwarii stanie też mobilny model płuc. Wyniki pomiarów prowadzonych w sposób ciągły śledzić będzie można na stronie www.radiokrakow.pl.

* Dane i podsumowanie wyników opracowane przez Polski Alarm Smogowy.

 

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

- 13.11 do 25.11: pomiary jakości powietrza w Kętach i Krzeszowicach,

- 26.11 do 7.12: pomiary jakości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim,

- 8.12 do 19.12: pomiary jakości powietrza w Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim,

- 22 grudnia - debata podsumowująca akcję – transmisja na antenie Radia Kraków.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię