Radio Kraków

Łowcy Skarbów

Sztuka cybernetyczna

  • date_range 2017-06-08
Cybernetyczny rzeźbiarz, zapomniany polski Nam June Paik? Opowiemy o sztuce, która jest aktualna jak żadna inna, ponieważ zmienia się wraz z rozwojem technologii. Do naszego studia zaprosimy tajemniczego robota, który poznał niegdyś pionierskiego "SENSTERA"! Naszymi gośćmi są: Agnieszka Olszewska z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prof. Grzegorz Biliński z Akademii Sztuk Pięknych. Posłuchaj rozmowy:

Teodor Talowski, polski Gaudi

  • date_range 2017-06-01
W audycji o twórczości realisty i fantasty zarazem, polskim Gaudim, człowieku przełomu wieków. Na ławeczce z nami zasiądzie wybitny malarz, esteta, wytrawny gawędziarz i znawca krakowskiej bohemy - Tadeusz Bystrzak. Opowie nam o swojej fascynacji Teodorem Talowskim, bo o nim tu mowa, architekcie jakich mało!

Tajemnice ikon

  • date_range 2017-05-26
Ruszamy na poszukiwania osób, które potrafią, no właśnie, "pisać" czy "malować" ikony? Zajrzymy do warsztatu, pracowni ikonograficznej. Zdobędziemy tajne adresy najlepszych artystów. Będziemy toczyć spór w obronie świętych obrazów i przeciwko nim. Gościem specjalnym jest Wioletta Motaska. Posłuchaj:

Nieznana sztuka romskich artystów

  • date_range 2017-05-18
Do naszej skrzyni wkładamy pierwsze klejnoty - tym razem niezaginione obrazy, rzeźby, instalacje artystów romskich. Udowodnimy, że Cyganie to nie tylko muzykalni ludzie. Gościem specjalnym jest Agnieszka Caban doktorantka UMCS w Lublinie, bardzo aktywna romska działaczka, wiceprezes Stowarzyszenia "Romano Waśt" redaktor „Kwartalnika Romskiego” i czasopisma internetowego „kulturaenter.pl”, wreszcie wspaniała Cyganka z Lublina! Poszukujemy też osób, które posiadają lub tworzą bengoro, kokało i truszuł bałenca.

W poszukiwaniu zaginionych dzieł sztuki

  • date_range 2017-05-12
W pierwszej audycji wyślemy list gończy za obrazem "Walka karnawału z postem" Pietera Breughla Młodszego, który wywieziono z Krakowa podczas okupacji. Zastanowimy się, gdzie mógł się podziać. Wyjaśnimy też pewne nieporozumienie, które wyniknęły z błędnej atrybucji tego dzieła. Skontaktujemy się w tej sprawie z pewnym tajemniczym gościem, któremu leży na sercu ten dotkliwy brak. Posłuchaj:

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię