- A
- A
- A
Wystawa poświęcona Janowi Hrynkowskiemu w Muzeum Narodowym
700 obiektów – obrazy, grafiki, rysunki, dokumenty i zdjęcia poświęcone twórczości Janowi Hrynkowskiemu - znalazło się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta wystawa to swego rodzaju kapsuła czasu – ocenił dyrektor MNK Andrzej Betlej."Ta wystawa to swego rodzaju kapsuła czasu. To nie tylko monografia wybitnego artysty, ale także opowieść o współtwórcy polskiej awangardy XX wieku, a zarazem ważnych aspektach krakowskiego życia artystycznego pierwszej połowy ubiegłego wieku” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek dyrektor MNK Andrzej Betlej. Przyznał, że prezentacja była przygotowywana "wiele lat".
Kurator ekspozycji Światosław Lenartowicz poinformował, że na wystawie jest 700 obiektów – to obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby Jana Hrynkowskiego. Wśród dzieł zwiedzający zobaczą pejzaże, portrety, prace inspirowane sztuką ludową. Obiekty pochodzą z okresu od początku pierwszego dziesięciolecia XX w. do lat 60. XX. Całość uzupełnia seria rysunków dokumentujących bywalców krakowskich kawiarni lat 50.i 60.
Hrynkowski pracował także jako scenograf w Starym Teatrze i Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na wystawie nie zabrakło wybranych realizacji scenograficznych zaprezentowanych za pomocą fotografii projektów artysty.
Jan Hrynkowski urodził się w 1891 r. niedaleko Lwowa. Swoje życie artystyczne związał z Krakowem, gdzie w wieku 18 lat rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 r. uważana jest za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce. W 1925 r. ze swoimi kolegami Hrynkowski założył ugrupowanie Jednoróg. Artysta zmarł w 1970 r. w Krakowie.
Zdaniem kuratora wystawy w MNK Hrynkowski z dzisiejszej perspektywy wydaje się najbardziej „francuski” spośród pozostających w Krakowie malarzy dwudziestolecia międzywojennego. Kurator ocenił też, że II wojna światowa nie stanowiła u artysty cezury, a „mroczne czasy socrealizmu go nie dotyczyły”.
W niedzielę w MNK odbędzie się oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie z wdową po artyście - Bogusławą Hrynkowską.
Ekspozycja „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” dostępna będzie dla zwiedzających od piątku do 8 marca.
(PAP/jgk)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycieski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze