Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Urszula Wolak poleca: „Małe kobietki”

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2020.01.31 07:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:13 )
To historia o dorastaniu, buncie przeciw społecznym oczekiwaniom – zwłaszcza kierowanym w stronę kobiet, i balansowaniu... pomiędzy potrzebą niezależności a miłością. Nikogo nie dziwi więc fakt, że to właśnie Greta Gerwig – amerykańska reżyserka i aktorka działająca na gruncie kina niezależnego i eksplorująca w swej twórczości tematy związane z dojrzewaniem kobiet i szeroko pojętą kobiecością – sięgnęła po powieść "Małe kobietki" Louisy May Alcott, by przenieść ją na wielki ekran. W jej wydaniu pierwowzór literacki zyskuje drugie życie, wpisując się we współczesne konteksty związane z rolą kobiet.

fot: Materiały prasowe

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XIX wieku, kiedy kobiety pełniły określone i ograniczone społecznie role. Niewiele z nich zastanawiało się, czym jest emancypacja i co to znaczy podążać własną ścieżką. Wyjątek na tym tle stanowi Marmee March, która uczy swoje córki, czym jest niezależność. Poznamy Meg, Jo, Beth i Amy – cztery siostry o wyrazistych charakterach, które w trudnych czasach pragną doświadczać radości życia i czerpać z niego pełnymi garściami. Choć od powstania "Małych kobietek" minęło sto pięćdziesiąt lat, Greta Gerwig udowadnia filmową adaptacją, że opowieść Alcott ma charakter ponadczasowy.

W rolach Jo, Meg, Amy i Beth zobaczymy Saoirse Ronan, Emmę Watson, Florence Pugh oraz Elizę Scanlen. W filmie występują także Laura Dern jako Marmee i Meryl Streep jako ciotka March. Ich wiarygodne kreacje czynią z „Małych kobietek” melodramat o potędze kobiet. Emocjonujący, zmysłowy i pozostawiający we współczesnym widzu niejedną refleksję.

 

Urszula Wolak

 

 

Zobacz także: W kadrze: "Jojo Rabbit" i "Małe kobietki"

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię