- A
- A
- A
Prof. Grzegorz Niziołek laureatem Nagrody im. Jana Długosza
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Grzegorz Niziołek za książkę "Polski teatr Zagłady" otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Jana Długosza. Książka ukazała się nakładem Instytutu Teatralnego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej.Nagrodę przyznano podczas uroczystej gali w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Książka ukazała się nakładem Instytutu Teatralnego i wydawnictwa Krytyki Politycznej. To pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.
Grzegorz Niziołek jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zajmuje się teatrem XX i XXI wieku, tradycją romantyczną w polskim teatrze, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami w teatrze polskim i europejskim oraz związkami teatru i historii. Jego książka "Polski teatr Zagłady" to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru. I zarazem pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.
Nagroda im. Jana Długosza przyznana została po raz 17, jak zwykle pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie. Laureat otrzymał 30 tysięcy złotych natomiast do autora i wydawcy powędrowała statuetka dłuta prof. Bronisława Chromego. – W tym roku mieliśmy spory problem ze wskazaniem grona finalistów, gdyż tematyka zgłoszonych książek była niezwykle różnorodna. Czytaliśmy publikacje z wielu dziedzin, m.in. z historii, socjologii, ale także np. z muzykologii. Nasze obrady są wyjątkowe, ponieważ wybór laureata nie następuje przez głosowanie, a przez dyskusję, w trakcie której dochodzimy do wspólnego werdyktu – mówił prof. Władysław Stróżewski, przewodniczący jury.
Konkurs o nagrodę im. Jana Długosza jest jedyną inicjatywą w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Strategicznym celem inicjatywy jest wzrost czytelnictwa w Polsce, jak i popularyzacja książki naukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki.
Publikacje wyłaniane przez Jury, w skład którego wchodzą wybitni przedstawiciele świata nauki, stają się tematem szerszej debaty publicznej, przyczyniając się do budowania naszej świadomości historyczno - kulturowej. Przedstawiane do Nagrody publikacje dają czytelnikowi możliwość pogłębienia czy uporządkowania wiedzy na temat spraw i rzeczy, o których traktują. W warstwie ekonomicznej, socjologicznej i kulturoznawczej pomagają wiele rzeczy lepiej poznać i zrozumieć. Ponadto dostarczają gruntownej wiedzy i bogatego substratu do przemyśleń.
JURY
Od początku Konkursu w skład Jury wchodzą wielkie polskie autorytety:
prof. Władysław Stróżewski
prof. Ryszard Nycz
prof. Jan Ostrowski
prof. Leszek Polony
prof. Piotr Sztompka
prof. Jerzy Wyrozumski
IAR/MZ/kp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:26
Jest jej mało i w dodatku bywa skażona. Powiat limanowski ma duży kłopot z wodą
-
20:38
"Małopolska na dwóch kółkach" jedzie do stolicy rydzów. Wysowa-Zdroju, przybywamy!
-
20:31
Potrącenie pieszego na ul. Bora-Komorowskiego. Są utrudnienia w ruchu
-
20:02
Opiekun jedzie na wakacje, pies do azylu. Tarnowskie schronisko nie ma już miejsca dla zwierzaków
-
19:34
Sinfonietta Cracovia ma nowego dyrektora. Zespół poprowadzi Rafał Kokot
-
18:24
Gwałtowna burza nad Tarnowem. Mnóstwo interwencji strażaków
-
17:39
Zderzenie dwóch osobówek w Brodach, droga zablokowana
-
17:25
Święto Dzieci Gór Dzień Mołdawsko-Krakowski
-
16:28
Pani Renata wygrała rower w naszej akcji "Małopolska na dwóch kółkach". Gratulujemy!
-
16:26
Polska nie nadąża z mieszkaniami dla obywateli. Ekspert: "Problem nie zniknie w tej dekadzie"
-
16:10
3 etapy 82. Tour de Pologne UCI WorldTour w województwie dolnośląskim
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 11. - szpitale dla trędowatych
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze