Spektakl jest debiutem reżyserskim Krzysztofa Pluskoty. Po raz pierwszy na Scenie STU wystąpi Mirosław Zbrojewicz znany m.in. z takich filmów jak: "Chłopaki nie płaczą", "Kiler", "Tato", "Tajemnica Westerplatte".
W sztuce „Raj” Franzobel w sposób ironiczny, ale też z sympatią zajmuje się codziennym blichtrem teatru. Bohaterowie, niebezpieczni przestępcy, robią podkop, by wydostać się na wolność, która okazuje się teatrem,rajem i Wieżą Babel. Spektakl pełen jest zabawy konwencją i językiem. -To sztuka, gdzie nic nie jest do końca wiadome. W tej historii pewne jest tylko to, że trzech bohaterów opowiada widzom historię, ale pełną niedopowiedzeń i manipulacji. Jeden z aktorów wypowiada znaczącą kwestie: życie to jest wieczna gra- mówił Radiu Kraków Michał Zębik z Teatru STU w Krakowie.

Spektakl jest jedną z premier jubileuszowego 50 sezonu Krakowskiego Teatru STU. Miesiąc później, 19 lutego do repertuaru Teatru dołączy spektakl „Rewizor” M. Gogola w nowym tłumaczeniu Tadeusza Nyczka i reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Ostatnim z premierowych przedstawień będzie komedia „Psycho-tera-polityka” Dominika Rettingera w reżyserii Mirosława Gronowskiego. Spektakl zobaczymy w kwietniu 2016 roku.

 

Tłumaczenie: MAREK SZALSZA

OBSADA:

Topfenhopfer: MIROSŁAW ZBROJEWICZ

Gapp: SZYMON KUŚMIDER/KRZYSZTOF PLUSKOTA

Kienz: KRZYSZTOF KWIATKOWSKI/OTAR SARALIDZE

oraz: JOANNA SAJDUK i TOMASZ NOWAK

REŻYSERIA: KRZYSZTOF PLUSKOTA

SCENOGRAFIA: HANNA SIBILSKI

MUZYKA: JACEK "BUDYŃ" SZYMKIEWICZ

ASYSTENT REŻYSERA: ŁUKASZ FIJAŁ

ZDJĘCIA: PAWEŁ NOWOSŁAWSKI

Premiera spektaklu „Raj” Franzobla odbędzie się 10 stycznia natomiast 8 i 9 stycznia aktorzy zagrają dwa spektakle przedpremierowe.

 

M. Nieciecka Mac/ inf.pras.