14 maja 2015 r. nad ranem zmarł w Krakowie prof. Zdzisław Żygulski junior (ur. 18 sierpnia 1921) - wybitny polski historyk sztuki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, anglista, bronioznawca.
Zdzisław Żygulski junior, syn profesora germanistyki Zdzisława Żygulskiego seniora, urodził się w Borysławiu 18 sierpnia 1921 roku, ale młodość spędził we Lwowie, gdzie w maju 1939 roku zdał maturę w klasycznym III Gimnazjum im. Króla Stefana Batorego. Wojnę przeżył we Lwowie, skąd w 1945 roku został ekspatriowany do Krakowa, do którego niejako powrócił, tu bowiem od dawna mieszkała jego dalsza rodzina.
Początkowo studiował ekonomię, rozpoczętą jeszcze we Lwowie, jednak szybko porzucił ten kierunek i zapisał się na anglistykę, a po jej zlikwidowaniu – na historię sztuki, która stała się nie tylko jego zawodem, ale i życiową pasją. Jeszcze w czasie studiów, w roku 1949, rozpoczął pracę w Muzeum Czartoryskich, co zadecydowało o całej jego przyszłości naukowej. Niezwykła różnorodność tych zbiorów, zapoczątkowanych w puławskiej Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim, uchroniła Profesora od wąskiej specjalizacji, typowej dla wielodziałowych muzeów.
Decyzja wstąpienia do Muzeum Czartoryskich, które od roku 1950 jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, zapoczątkowała powołanie trwające ponad sześćdziesiąt lat. Twórczyni muzealnych Puław poświęcił w 1958 roku swoją rozprawę doktorską Dzieje zbiorów puławskich. Świątynia Sybilli i Dom Gotycki. Profesor przyczynił się też do rozsławienia na całym świecie stworzonej przez nią instytucji. Na parę lat, od 1975 roku, Muzeum Czartoryskich stało się światowym centrum bronioznawstwa, wówczas bowiem, w Paryżu, Profesor został wybrany na prezesa Międzynarodowego Strowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (International Association of Museums of Arms and Military History, IAMAM). Do Krakowa przyjeżdżało wówczas wielu wybitnych badaczy broni z całego świata. Od 1972 roku jako członek polskiego Komitetu Narodowego ICOM – Międzynarodowej Rady Muzeów uczestniczył w kongresach zagranicznych. Współdziałał w wielu głośnych wystawach polskich za granicą; w 1955 roku założył Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.
Był wspaniałym uczonym i pedagogiem; profesorem zwyczajnym został w 1987 roku. Wykładał w Polsce i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Poznawał świat podczas licznych podróży.
Był autorem 33 książek i ponad 300 artykułów, nie licząc publikacji w prasie.
Profesor był czynny do niemal ostatnich dni. W 2014 roku opublikował fascynującą rozprawę o tzw. Tarczy Wróżebnej Jana III Sobieskiego w znanym międzynarodowym piśmie "Artibus et Historiae".
Pogrzeb prof. Żygulskiego odbędzie się we wtorek, 19 maja o godz. 12.00 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
jn/na podstawie tekstu prof. Teresy Grzybkowskiej