Gwiazdy literatury, spotkania autorskie, koncerty, całonocne czytanie książek, warsztaty literackie i konkursy, to tylko część propozycji księgarzy. To będzie wielkie święto czytelników w całej Polsce.
 
W Krakowie działa wiele wspaniałych kameralnych księgarń, które na co dzień organizują spotkania literackie i wzbogacają ofertę kulturalną miasta. 20 września, po zmroku krakowscy księgarze zaproponują mieszkańcom kilkanaście ciekawych, otwierających i nietypowych wydarzeń, które odbędą się między regałami pełnymi książek. W planach są m.in. koncert zespołu Kirszenbaum w Głównej Księgani Naukowej, Trans Proust, czyli 24-godzinne czytanie na głos nowego przekładu pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Prousta w księgarni Karakter, litewskie spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė, autorką “Silva Rerum” w Księgarni pod Globusem.W De Revolutionibus z kolei odbędzie się interdyscyplinarne spotkanie naukowe, podczas którego twardogłowi naukowcy zmierzą się z krakowskimi artystami. Dr Jerzy Luty tłumacz książki Denisa Duttona "Instynkt Sztuki" rozmawiać będzie z wykładowcami krakowskich uczelni artystycznych. Spotkanie wzbogaci wystawa prac artystów, oraz muzyczna interludia wrocławskiego zespołu Tangram.

W Spółdzielni Ogniwo królować będzie … disco polo. Spółdzielcy zapraszają na rozmowę z Moniką Borys autorką książki "Polski bajer. Disco Polo i lata 90”, a po nim na potańcówkę połączoną z pokazem teledysków z lat 90. Fundacja Poemat Fankomiks zaprasza na spotkanie z cyklu Dyskusyjne Kluby Czytelnicze w ramach którego omawiany będzie komiks Naoki Urasawy "Monster". W Massolicie planowane jest spotkanie z Filipem Zawadą, muzykiem (przez lata był związany z zespołami Pustki i Indigo Tree, komponuje muzykę do filmów i sztuk teatralnych), fotografem i pisarzem (nominowanym dwukrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia i Silesiusa). W marcu ukazała się jego najnowsza powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Po spotkaniu księgarze zapraszają na potańcówkę “Have you ever danced at a bookstore? Czy tańczyliście kiedyś w księgarni?”.

W księgarniach MOCAK każdy, kto odwiedzi obie lokalizacje (Na Lipowej i w Bunkrze Sztuki) dostanie super rabaty na książki, a o 19.00 w nowo otwartej księgarni przy Placu Szczepańskim odbędą się warsztaty tworzenia kolaży inspirowanych polskimi dobranockami. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Księgarnia Franciszkańska przygotowała dla swoich gości m.in.koncert Lidii Jazgar z zespołem Galicja i nocne zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka z Asyżu. W Austerii będzie można wziąć udział w czytaniu performatywnym antologii "Moja Dzika Koza. Antologia Poetek Jidysz", z kolei w przepięknym Antykwariacie Abecadło odbędzie się pokaz tańca butoh przy improwizacji muzycznej na misy, głos i perkusjonalia w ramach projektu "Haiku Music", inspirowany książkami i działalnością antykwariatu, w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka, do muzyki na żywo wykonywanej przez Maję Baczyńską. W księgarni Polskich Wydawnictw Muzycznych  o planowane jest huczne świętowanie obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W programie m.in. warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci, nocne ozdabianie toreb z wizerunkiem kompozytora, muzyka grana na żywo oraz pokaz filmów dot. pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu najznamienitszych polskich śpiewaków operowych.

Mieszkańcy Nowej Huty będą mogli przyprowadzić swoje pociechy do Księgarni Novej, gdzie o 18.30 rozpocznie się spotkanie autorskie z Weroniką Szelęgiewicz, nowohucką autorką książek dla dzieci. Rozmowę o tym, jak powstają książki, zwieńczą warsztaty z robienia papierowych koniberków – tajemniczych koników ze skrzydełkami.

Do współtworzenia Nocy Księgarń zgłosiły się również Antykwariat i Księgarnia Tezeusz Lubnia i księgarnia Tu Czytam z Kęt. W Antykwariacie Tezeusz odbędą się warsztaty z kreatywnego pisania i nocne zwiedzanie antykwariatu, a także wieczór recytatorski z udziałem uczniów z pobliskich szkół. W Kętach zaś planowane są warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz spotkanie autorskie z pisarzem, publicystą i aktywnym działaczem fandomu Jakubem Ćwiekiem.

Partnerem Nocy Księgarń jest Kraków. Miasto Literatury UNESCO. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program znajduje się na stronie www.nocksiegarn.pl.
 
Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.


Projekt w mediach społecznościowych:
#NocKsiegarn #NocKsięgarń #NocKsiegarn2019
www.facebook.com/nocksiegarn
www.instagram.com/nocksiegarn

kf/materiały prasowe