- Romana Bobrowska miała fantastyczny słuch, była niezwykle wrażliwa na prawdę radiowego przekazu - podkreśla tegoroczny laureat.

Pod reżyserską opieką Romany Bobrowskiej, Jacek Romanowski nagrał w radiowym studiu kilkadziesiąt audycji radiowych i słuchowisk; od interpretacji romantycznej poezji Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, poprzez młodopolskie teksty Stanisława Przybyszewskiego, utwory Bolesława Leśmiana, po poezję współczesną. Nasz tegoroczny laureat wielokrotnie brał udział w radiowych słuchowiskach, interpretując utwory Stanisława Wyspiańskiego, Jana Kasprowicza, Zbigniewa Herberta. Szczególne miejsce w twórczości radiowej Jacka Romanowskiego zajmują utwory dla dzieci. Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, tegoroczny laureat stworzył niezwykłą kreację w „Tryptyku rzymskim”.

- Propozycje, które otrzymywałem od Romany Bobrowskiej, były bardzo różnorodne, cieszę się, że ta wspaniała reżyserka radiowa widziała mnie w tak odmiennych kreacjach – podsumowuje laureat.

Nagroda im. Romany Bobrowskiej od lat trafia do najwybitniejszych polskich aktorów, większość z nich spotkała się na naszej antenie z legendarną „Panią Gosią”, jak mówili o Redaktor Romanie Bobrowskiej bliscy współpracownicy. Na liście wyróżnionych są już m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Dorota Segda. Nagrodą, której Patronką jest Romana Bobrowska, chcemy uhonorować najlepsze radiowe głosy, twórcze poszukiwania w dziedzinie radiowego teatru. Po raz pierwszy przyznaliśmy ją w 2011 roku.

Jacek Romanowski będzie gościem magazynu Radio Kraków Kultura 12 października po godz. 15.30. Aktor Narodowego Starego Teatru opowie m.in o pracy z Romaną Bobrowską w radiowym studiu, a także o najważniejszych rolach, które stworzył w studiu Radia Kraków. W Kole Kultury we wtorek 13 października po godz. 21.05 przypomnimy najciekawsze nagrania Jacka Romanowskiego z radiowego archiwum.


 

jn