Na naszej liście znalazły się tym razem dwie wystawy malarstwa, nowy projekt w Cricotece i dwie publikacje poświęcone sztukom wizualnym. Dwa głosy jurorów padły na "Świętą wojnę" Wojciech Wilczyka ( wyd. Karakter), trzy - na wystawę w Zderzaku. Jury Marki Radia Kraków już po raz drugi nagradza tego artystę swoim wyróżnieniem - w 2013 roku przyznaliśmy Markę RK ekspozycję zat. "Skład obrazów".

Stokłosa to jeden z najciekawszych współczesnych malarzy. W galerii Zderzak oglądać można jego nowe prace w specjalnej aranżacji. Wystawa koncentruje się wokół portretu młodej damy, w której miłośnicy kina rozpoznają francuską aktorkę Isabelle Adjani w roli Lucy Harker z filmu "Nosferatu wampir" Wernera Herzoga.

Zobacz rozmowę Justyny Nowickiej z Łukaszem Stokłosą

To trzecia wystawa indywidualna artysty w Zderzaku po „Zimowej opowieści” (2011) „Składzie obrazów” (2013). Tytuł obecnej wystawy – „Numer 392” – to jeszcze jedna zagadka, którą artysta stawia przed widzem.

Malarstwo Stokłosy kojarzone jest z poetyką noir, lecz niełatwo je zaklasyfikować do jednego z modnych obecnie kierunków. Wirtuozeria techniczna autora, specyficzny, lekki sposób malowania i niezwykła umiejętność budowania nastroju czynią je zjawiskiem osobnym i wyjątkowym. Cenione przez kolekcjonerów są portrety, które w twórczości artysty stanowią odrębny gatunek. To portrety aktorów filmowych wcielających się w osobowości kreowanych przez siebie postaci, przedstawianych w momentach kryzysu i przełomu. Cechuje je aura smutku, niepewności i ulotnego piękna, jak u Isabelle Adjani w roli Lucy Harker.

ŁUKASZ STOKŁOSA „Numer 392”
wystawa czynna do 14.3.2015
Galeria Zderzak, Floriańska 3, Kraków