- A
- A
- A
Lamus Teatralny Teatru im. Juliusza Słowackiego
Lamus Teatralny przy ul. Radziwiłłowskiej 3 to nowy obiekt Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zwiedzający będą mogli przekonać się jak wygląda praca nad spektaklami – zarówno z perspektywy artystów sceny jak i rzemieślników kryjących się po drugiej stronie kurtyny.Budynek z 1896 roku powstał wg projektu architekta Jana Rzymkowskiego. Przez ponad sto lat służył jako magazyn teatralnych środków inscenizacyjnych i kostiumów, dzisiaj za pomocą współczesnej techniki będzie odkrywać przed zwiedzającymi nieznaną historię teatru, archiwalne eksponaty oraz sylwetki aktorów. Lamus Teatralny stanie się wyjątkowym miejscem zarówno dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, ponieważ znajdą się w nim m.in. nowoczesne magazyny, i pracownie krawieckie, jak również dla wszystkich miłośników teatru w mieście i regionie, którzy będą mogli zwiedzić tu ekspozycję muzealną, wypożyczyć kostiumy i rekwizyty, wziąć udział w warsztatach rzemiosł teatralnych a nawet otwartych dla publiczności próbach spektakli.
Progresywne podejście do prezentowania zasobów teatralnych pozwoli użytkownikowi poczuć prawdziwego ducha dawnego teatru. Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w sposób wychodzący poza schemat tradycyjnego muzeum lub galerii. Umiejscowiona w nim stała wystawa „Lamus Teatralny” to ekspozycja edukacyjna łącząca elementy multimedialne z namacalnymi teatralnymi artefaktami - oryginalnymi kostiumami, rekwizytami, kolekcją broni białej. Wystawa ma na celu popularyzować i przybliżać zwiedzającym fenomen sztuki teatru i rzemiosła teatralnego, oraz – w podstawowym zakresie – historię i współczesność Teatru im. Juliusza Słowackiego. Przewodnią zasadą ekspozycji jest interaktywność, mobilność, uczestnictwo i kreatywność zwiedzających, a także edukacja poprzez zabawę. Przestrzeń jest wielofunkcyjna a narracja symultaniczna. Wszystko dzieje się tutaj jednocześnie, dokładnie tak jak podczas spektaklu w teatrze, gdzie nad efektem końcowym pracują wszyscy równocześnie, wykonując różne zadania.
Ekspozycja dzieli się na dwie główne sale (L i P), oddzielone drzwiami z wizerunkiem zabytkowej żelaznej kurtyny Teatru im. Juliusza Słowackiego z jej charakterystycznym ornamentem roślinnym - namalowanej przez Antona Tucha (autora fresków w gmachu Teatru). Kurtyna została bezpowrotnie utracona poprzez jej zamalowanie początkiem XX wieku. Zwiedzający przechodzący z jednej sali na drugą „przenikają” na drugą stronę kurtyny. Sala L to „awers” teatru – ekspozycja i jej poszczególne elementy dotyczą fenomenu teatralności – dotykalności, wizualności, zewnętrzności i zamierzonej sztuczności teatru (m.in. sztuce scenografii, kostiumu, charakteryzacji). Tu każdy jest widzem, uczestnikiem, może też na chwilę zostać artystą teatralnym. Możliwe będzie np. wirtualne wejście na scenę za pomocą interaktywnych okularów cyfrowych. Na dotykowych ekranach zwiedzający zobaczą filmy o Teatrze im. Juliusza Słowackiego, nagrania przedstawień, cyfrowe kopie fotografii teatralnych, projektów scenograficznych, kostiumów, militariów.
Sala P to „rewers” – sfera teatru zwykle przed oczami widza ukryta: przestrzeń ukazująca rzemiosło teatralne i proces tworzenia spektaklu. Tu każdy może na chwilę poczuć się „pracownikiem” teatru. Zwiedzający mogą wziąć udział w teatralnym karaoke, zwiedzić wirtualną garderobę aktorską, wirtualną kabinę inspicjenta oraz reżysera światła i dźwięku.
Lamus Teatralny w okresie wakacyjnym będzie dostępny dla zwiedzających nieodpłatnie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00.
wm/mat. prasowe
Najnowsze
-
08:41
#RozmowaRadiaKraków Tomasz Tomala: Północna obwodnica Krakowa zostanie oddana do użytku pod koniec przyszłego roku https://t.co/nEkWu4SJXS
-
08:30
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej szuka muzyków
-
08:15
Tomasz Tomala: Północna obwodnica Krakowa zostanie oddana do użytku pod koniec przyszłego roku
-
08:15
Tomasz Tomala: Północna obwodnica Krakowa zostanie oddana do użytku pod koniec przyszłego roku
-
07:49
Dziś dzień otwarty na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
-
07:42
Synoptyk IMGW: we wtorek przelotne opady i już trochę chłodniej https://t.co/ABZoRa44MH
-
07:32
Szpital wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie rozpoczyna świętowania 30-lecia istnienia
-
07:20
Odcinek 1105
-
07:09
Rewitalizacja Pałacu Dąmbskich w Wojniczu wkracza w decydującą fazę
-
06:51
Zmarła 5-latka ranna w wypadku w Brzeszczach
-
06:49
RT @M_Bartkowicz: Tomasz Tomala - szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i przew. Rady Powiatu Wielickiego - będzie gościem Rad…
-
06:47
Synoptyk IMGW: we wtorek przelotne opady i już trochę chłodniej
-
23:30
Sześć meczów to za mało, by wyłonić finalistów
-
20:19
Dorota Mazur: nigdy nie jest za późno na realizację marzeń
-
19:38
Spotkanie z Jankiem Zawartką i jego mamą Moniką oraz Arturem Trębaczem
-
19:19
Dorota Mazur: nigdy nie jest za późno na realizację marzeń
-
19:12
Będą „paszportowe soboty” w związku z dużym zainteresowaniem uzyskaniem tych dokumentów https://t.co/7CYusQXMVD
-
18:16
W poniedziałek wieczorem początek astronomicznej wiosny https://t.co/LNxinO92c7
-
18:14
RT @ryszkamarcin: Jutro światowy dzień osób z Zespołem Downa. W krakowie wyjątkowy mecz, piłkarze @KSHutnikKrakow zagrają z podopiecznymi…
-
17:20
Znak Polski Walczącej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze