Pomysłodawcami Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii - są Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, kierujący teatrem Łaźnia Nowa, ważnym ośrodkiem twórczym na terenie Nowej Huty.
Ich kolejny projekt to centrum rozwoju sztuki współczesnej i relacji międzyludzkich. W dawnym, nieczynnym skrzydle szkolnym, z boku Łaźni, na powierzchni ponad dwóch tys. mkw. powstaną: sala edukacyjna, galeria prezentacji oraz pracownie artystyczne, nawiązujące do historii Nowej Huty, m.in. ceramiczna, krawiecka i tapicerska, w których mieszkańcy miasta będą mogli wykonać dla siebie różne przedmioty, tworząc je pod okiem doświadczonych twórców.
"Uważamy, że rzemiosło i sprawczość człowieka są bardzo ważnymi elementami rozwoju. I na to stawiamy" - powiedziała Małgorzata Szydłowska, podczas piątkowej konferencji prasowej, omawiając założenia swojego projektu.
W obiekcie będą również trzy sale wielofunkcyjne, a jego aranżacja nawiązywać będzie do dziejów Nowej Huty m.in. poprzez zdjęcia dokumentujące jej losy. "Wierzymy, że to będzie dobre miejsce. I wierzymy utopijnie, nieustająco, że taką pracą i zaangażowaniem można wpłynąć na rzeczywistość i ją zmieniać" - powiedziała Szydłowska.
Nie tylko aranżacja, ale też same działania i projekty, realizowane w Domu Utopii nawiązywać będą do historii Nowej Huty. Jak zauważył Bartosz Szydłowski, "nie ma środowiska, które bardziej tożsame jest ze swoją lokalnością, które czerpie z charakteru, odmienności, z trudnej historii, jako z przestrzeni pewnej inspiracji".
Zakończenie prac budowlanych w Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii planowane jest na koniec grudnia przyszłego roku, a jego otwarcie - na początek roku 2021. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i Gminy Miejskiej Kraków. Jego koszt to ponad 22 mln złotych.
PAP/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.