Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kobiety z podobozu KL Ravensbrück po ponad 70 latach odzyskały swoją tożsamość. Wystawa IPN w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2018.03.15 14:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:57 )
Po kilkudziesięciu latach pochowane w bezimiennej mogile kobiety z podobozu niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück w Neubrandenburgu odzyskały swoją tożsamość. Historia poszukiwań prawdy o podobozie, nieznanych więźniarkach i niewolniczej pracy Polek wywiezionych z okupowanej przez Niemców Polski do Rzeszy przybliża wystawa otwarta w Centrum Edukacyjnym IPN w Krakowie "Dzielne kobiety z Neubrandenburga".

Fot. J. Drużyńska

Posłuchaj, co mówi autor wystawy, Arkadiusz Szlachetko
"Dzielne Kobiety z Neubrandenburga" w krakowskim Centrum Edukacyjnym IPN

Wystawa jest efektem pracy Arkadiusza Szlachetki, prawnuka Marii Ratajczak jednej z więźniarek KL Ravensbrück pochowanej w bezimiennej mogile na terenie dawnego podobozu w Neubrandenburgu. 

- Ta wystawa ma być hołdem dla tych kobiet, które przez ponad 70 lat spoczywały w bezimiennej mogile. Chciałem także przybliżyć historię nieznanego jednak podobozu. Zamieściliśmy też listę nazwisk polskich więźniarek, bo wciąż poszukuję ich rodzin - mówił Radiu Kraków Arkadiusz Szlachetko.  

Wystawa "Dzielne kobiety z Neubrandenburga" czynna będzie w Centrum Edukacyjnym IPN w Krakowie przy ul Dunajewskiego 8 do 13 kwietnia. Potem pokazywana będzie w Warszawie w Muzeum Więzienia Pawiak. 

 

 

(Jolanta Drużyńska/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię