- A
- A
- A
CUBE - Biennale Sztuki Polsko-Niemieckiej w niezwykłym miejscu
Dobiega końca wystawa prezentująca prace współczesnych artystów polskich i niemieckich przygotowana przez krakowską fundację Transporter Kultury. Prace prezentowane są w dawnej szkole odzieżowej w przy ul. Syrokomli 21 w Krakowie.Współczesny świat, poprzez tempo życia, zmian często doprowadza do alienacji ludzi, zamykania się we własnych “skorupach”. Podświadomie szukamy azylu w przestrzeniach, które tak na prawdę izolują nas od realnego spotkania z drugim człowiekiem; zamykamy się w pudełkach, boxach, przestrzeniach witrualnych; sięgamy cześciej po substytut rozmowy czy spotkania, gdyż to jest łatwiejsze, szybsze, mniej angażuje. Tworzymy wokół siebie pudełka, kapsuły, w których egzystujemy w bezpiecznej, skostruowanej i uporządkowanej przez siebie indywidualnej przestrzeni, która staje się wyizolowanym prywatnym światopglądem z którym się identyfukujemy i utożsamiamy. Nasze pudełka to nasze mieszkania, pracownie, zawody, wrsztaty, komputery, tablety, smartfony, iPody, uzależnienia, itd.
W ekstremalnych indywidualnych wypadkach stwarza to sytuację wypchnięcia poza granicę społeczności, odcięcia, wyizolowania. Często funkcjonujemy obok siebie, fizycznie blisko, ale jednak bez chęci, potrzeby, możliwości wzajemnego kontaktu czy wzajemnej interakcji. Z drugiej strony odizolowanie, zamykanie się w “pudełku” daje szansę na ocalenie czy zachowanie własnej indywidualności, przed tym co masowe, popularne, zunifikowane.
Ponad 40 artystów z Polski I Niemiec na 1 miesiąc zamieniło stare pomieszczenia szkoły odzieżowej przy ul. Syrokomli 21 w niesamowitą wystawę, wiele z prac site-specific przygotowanych był specjalnie na tę okazję – murale, obiekty, instalacje. Wielu z nich uczestniczyło już wielokrotnie w artystycznych projektach Fundacji. Wśród uczestników jest wielu renomowanych artystów, ale również młodych, rozpoczynających dopiero swoją artystyczną drogę. Zbigniew Bajek, Ulrike Beckmann, Andrzej Bednarczyk, Anne Berlit, Marlena Biczak, Grzegorz Bienias, Łukasz Błażejewski, Michał Bratko, Adam Brincken, Bartosz Czarnecki, Iwona Demko, Brigitte Dümling, Jörg Eberhard, Johanna Klose, Robert Klümpen, Anna Kołodziejczyk, Wojciech Kopeć, Piotr Korzeniowski, Lutz Krutein, Wojciech Kubiak, Edgar Kucharzewski, Agata Kus, Kamil Kuzko, Ubo Kügler, Iza Liżewska, Dariusz Milczarek, Michał Misiak, Jakub Najbart Kinga Nowak, Edith Oellers, Przemek Pintal, Jan Podgórski, Tomasz Prymon, Janusz Radtke, Klaus Richter, Jürgen Rosner, SARDH, Peter Schmidt, Detlef Schweiger, Marek Sibinski, Justyna Smoleń, Michał Sroka, Dominik Stanisławski, Witold Stelmachniewicz, Michał Stonawski, Marek Szymański, Stanisław Tabisz, Dy Tagowska, Tiutia Putia, Krzysztof Tomalski, Jan Tutaj, Dariusz Vasina, Mariola Wawrzusiak, Michał Zawada.
Wystawa daje też okazję do obejrzenia wnętrz gmachu przy Syrokomli. Szkoła odzieżowa została w zeszłym roku zakupiona przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w przyszłości wyremontuje ją i zamieni w siedzibę niektórych jej wydziałów. W tej chwili pomieszczenia są mocno zaniedbane i wciąż noszą ślady czasów, gdy służyły dziewczętom uczącym się zawodu szwaczki.
Wystawa potrwa już tylko do 4 września, wstęp wolny.
wm/mat. prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
Dwa wypadki na drogach w Małopolsce, są poszkodowani
-
20:12
Bez wieców i sondaży - od północy w całej Polsce cisza wyborcza
-
19:56
Koncertowy występ Wisły! Nokaut przy Reymonta
-
18:26
Nowa lokalizacja pętli autobusowej na Klinach. Magistrat: poprzednia propozycja była zbyt kosztowna
-
17:36
Kolejka w Szczawniku w zawieszeniu. Mieszkańcy gminy Muszyna: koszty budowy rosną, biznesy są zagrożone
-
17:30
Wakacyjne podpowiedzi
-
17:26
Krakowianin zadebiutuje w Eurocup-3
-
16:25
Toksyczna obsesja w serialu dokumentalnym „Ze sceny do celi"
-
16:24
Eksperci z CARTER® radzą - Najbardziej luksusowe miejsca na tegoroczne wakacje TOP 7
-
16:23
„Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła.” – Festiwal Myśli Tischnerowskiej, 23 i 24 maja Kraków
-
16:10
Żużlowe Derby Południa przełożone! Unia Tarnów zapowiada, że wykorzysta ten czas
-
22:30
O łemkowskim rozdrożu / Про лемківські роздоріжжя
-
22:30
Jak świętują Wielkanoc w Ukrainie i na Łemkowszczyźnie? / Як святкують Великдень в Україні і на Лемківщині?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze