- A
- A
- A
Bronowickie Archiwum Społeczne
Ruszył nabór uczestników społecznego projektu archiwistycznego realizowanego w Krakowie przez Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, które postanowiło odkryć historię zapisaną we wspomnieniach mieszkańców i mieszkanek Bronowic Małych.Bronowice na archiwalnych zdjęciach (fot. NAC)
Bronowice. Fragment wsi widoczny od strony stawu
Dożynki
Fragment wsi Bronowice nad stawem
Kobiety wiejskie
Mieszkańcy Bronowic. Staruszek z dzieckiem w sadzie
Podwórko wiejskie
Przyozdabianie domów (majenie) na Zielone Święta w Bronowicach
Taniec druhen
Wielkanoc w Bronowicach
crop_free
1
/ 9
Cel projektu realizowanego przez stowarzyszenie, którego misją jest ochrona i promocja bronowickiego dziedzictwa kulturowego , stanowi zachowanie pamięci o życiu w Bronowicach Małych, dawnej podkrakowskiej wsi, która po dziś dzień słynie ze słabości, jaką żywili do niej młodopolscy artyści. Efektem przedsięwzięcia będzie powołanie do życia Bronowickiego Archiwum Społecznego: strony internetowej, poświęconej historii życia codziennego w dawnych Bronowicach Małych. Nabór zgłoszeń do projektu Bronowickie Archiwum Społeczne trwa do 26 lipca.
W trakcie prac nad tworzeniem pierwszego zbioru archiwaliów dojdzie do spotkania przedstawicieli i przedstawicielek dwóch pokoleń, z których jedno pamięta, drugie zaś, poszukując swych korzeni, przejawia zainteresowanie treścią tej pamięci. Młodzi archiwiści społeczni wezmą udział w warsztatach, które przygotują ich do wyjścia na spotkanie z historią zapisaną w biografiach osób starszych. Każdy z nich spotka się z dwoma świadkami historii. Wybierze się również na spacer w poszukiwaniu śladów pamięci obecnych we współczesnym krajobrazie Bronowic Małych.
Bronowice Małe, północno-zachodni obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VI Bronowice, do 1941 roku istniał jako odrębna wieś, lokowana na prawie niemieckim w XIII wieku. To tutaj, 20 listopada 1900 roku, odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, opisane w słynnym dramacie przez Stanisława Wyspiańskiego. Pamięć o tym wydarzeniu pozostaje wciąż żywa wśród członków społeczności lokalnej, którzy co roku organizują uroczystą imprezę stawiania chochoła w dawnym dworku Włodzimierza Tetmajera, który pod koniec lat 60. XX wieku przekształcono w siedzibę Muzeum Młodej Polski. Bronowice Małe słyną jednak nie tylko ze słabości jaką żywili do nich młodopolscy artyści, lecz również z barwnej historii życia codziennego, która wciąż czeka na upamiętnienie.
Organizatorem projektu Bronowickie Archiwum Społeczne jest Towarzystwo Przyjaciół Bronowic. Działalność Towarzystwa, założonego w 1995 roku i liczącego obecnie 60 członków, koncentruje się wokół upowszechniania znajomości lokalnego dziedzictwa kulturowego. Członkom Towarzystwa przyświeca troska o ocalenie od zapomnienia bronowickich tradycji oraz kształtowanie przywiązania do małej ojczyzny wśród przedstawicieli kolejnych pokoleń bronowian. W tym celu dokumentują ponad 700-letnią historię Bronowic Małych i związanych z nimi postaci (m.in. Włodzimierza Tetmajera i Lucjana Rydla), upowszechniają wiedzę o starych zwyczajach (m.in. kolędniczych), kultywują tradycje (m.in. noszenia stroju ludowego, osadzania chochoła) i dbają o zabytkowe kapliczki (m.in. odrestaurowaną z ich inicjatywy kapliczkę pw. św. Jakuba z 1867 roku). Członkowie Towarzystwa posiadają wieloletnie doświadczenie we współpracy z administracją publiczną (Rada Dzielnicy VI Bronowice), placówkami oświatowymi (Szkoła Podstawowa nr 50 im. W. Tetmajera w Krakowie), placówkami kulturalnymi (Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”) i podmiotami gospodarczymi.
M.N/ inf.prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 05.05
-
06:01
Matury czas zacząć. Dziś początek egzaminu dojrzałości
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
-
19:06
Wałęsa na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych: musimy zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć
-
17:23
Z wizytą w bacówce
-
17:15
Zmarł raper Michał "Joka" Marten, związany z zespołem Kaliber 44
-
17:01
Termalika cały czas walczy o ekstraklasę
-
16:58
Przegrana Cracovii na własnym boisku
-
15:59
"Elektrykiem" do Morskiego Oka taniej niż za 100 zł? Jest jeden sposób
-
15:46
Tysiąc motocyklistów rozpoczęło sezon. "Nie wszyscy gnają na złamanie karku"
-
15:40
Kryptonim "Gigant". Jak powstawał nowohucki kombinat
-
15:24
Ruch Muzyczny na fali: Michał Mendyk rozmowia z Rafałem Mazurem i Łukaszem Lamżą
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze