Radio Kraków

kształcenie nauczycieli

Multitasking może być jedną z przyczyn rozwoju depresji

Wielozadaniowość, czyli tzw. multitasking może być jedną z przyczyn rozwoju depresji. Dotyczy to nie tylko wymagań stawianym dziś dorosłym, lecz także dzieciom. O wielozadaniowości z Jaśkiem Melą, założycielem i prezesem fundacji "Poza Horyzonty", a także ekspertem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.

Jak przekonać dziecko, że każda porażka czegoś na uczy?

Wojna w Ukrainie, a wcześniej pandemia Covid'19 pogłębiły u wielu młodych ludzi poczucie braku kontroli nad własnym życiem. Kontrola w tym kontekście, to poczucie samoregulacji, możliwości bycia i czucia się niezależnym od wszelkich wewnętrznych oraz zewnętrznych tendencji i wpływów. O tym, jak pomóc najmłodszym w takich sytuacjach z Jaśkiem Melą, założycielem fundacji "Poza Horyzonty", podróżnikiem, działaczem społecznym, a także ekspertem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.

Czy każda odmienność może być źródłem siły?

Młodzież najbardziej troszczy się o osoby ubogie oraz niepełnosprawne - tak wynika z opublikowanych niedawno badań Rzecznika Praw Dziecka. Jednocześnie młodzież jest mniej empatyczna wobec osób należących do innych wspólnot religijnych oraz o innej tożsamości płciowej. O tolerancję i odmienność Jaśka Melę, podróżnika, działacza społecznego, założyciela fundacji Poza Horyzonty i jednocześnie eksperta Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pytał Jacek Bańka.

Czym są kompetencje 4K?

- Dziś podstawą sukcesu w szkole i życiu zawodowym są tzw. kompetencje 4K: kreatywność, kooperacja, komunikatywność i krytyczne myślenie - tak przekonuje Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Centrum, z myślą o nauczycielach i uczniach szkół ponadpodstawowych, zorganizowało warsztaty "Zostań w ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą". Z Łukaszem Cieślikiem rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Jak radzić sobie z przemocą szkolną?

Co dziesiąty uczeń jest w szkole systematycznie dręczony - takie są wyniki prac Instytutu Badań Edukacyjnych. Szkolna przemoc nie ma tylko wymiaru fizycznego, lecz bardzo często także werbalny. O radzeniu sobie z przemocą szkolną z Katarzyną Stawiarską, psycholożką i psychoterapeutką z Krakowskiego Ośrodka Terapii i jednocześnie ekspertką Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.

Jak działa mózg nastolatka?

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

O terapii i rehabilitacji uzależnień młodych ludzi

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jak radzić sobie z wybuchami złości u dzieci?

Gościem Jacka Bańki byłą Katarzyna Stawiarska, psycholog i psychoterapeutka z Krakowskiego Ośrodka Terapii, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jakie są sygnały alarmowe depresji?

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jedna trzecia przypadków depresji dotyka nastolatków

Jak tłumaczy Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, nie zawsze dominującym objawem jest ciągle odczuwalny, uświadamiany sobie smutek. Co więcej, nie każdy chory wykazuje wszystkie objawy depresji. O jej sygnałach alarmowych z Karoliną Załęgą rozmawiał Jacek Bańka.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię