kształcenie nauczycieli
O kampanii "Cyberświadomi w domu i w szkole" i zmianie na stanowisku kuratora oświaty
Co piąty uczeń w Małopolsce jest uzależniony od Internetu, a ponad 60% uczennic czwartych klas szkół średnich ma objawy depresji - tak wynika z badań przygotowanych przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Krakowski Instytut Logoterapii . Badania objęły ponad 11 tys. uczniów z terenu całego województwa. O kampanii "Cyberświadomi w domu i w szkole" i zmianie na stanowisku kuratora oświaty z Łukaszem Cieślikiem, dyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka:
Z czego wynikają agresywne zachowania w szkole?
Ubiegły rok był jednym z najtragiczniejszych okresów pod względem liczby samobójstw wśród dzieci - tak przyznaje Rzecznik Praw Dziecka. W tym czasie odnotowano ok. 2 tys. prób samobójczych, a 143 zakończyły się śmiercią młodego człowieka. Przyczyn autoagresji jest wiele, a wśród nich m.in. dyskryminacja i zachowania agresywne w szkole. Z dr Iloną Dudzik-Garstką z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał o tym Jacek Bańka.
Jak rodzą się szkolne lęki?
Ze statystyk policyjnych wynika, ze wśród młodzieży rośnie liczba prób samobójczych. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ich ponad 2 tys. Jednym z powodów jest rosnąca także liczba przypadków przemocy szkolnej. O szkolnych lękach wywołanych przemocą z dr Iloną Dudzik-Garstką z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.
Kiedy presja rówieśnicza powinna nas zaniepokoić?
Koniec ferii zimowych i powrót do szkoły dla wielu nastolatków oznacza także powrót stanów lękowych. Wiążą się one m.in. z presją rówieśniczą, która - jeśli jest zbyt silna- nabiera charakteru toksycznego. O tym, jak przygotować dziecko do zmierzenia się z presją towarzyską z dr Iloną Dudzik-Garstką z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka
Multitasking może być jedną z przyczyn rozwoju depresji
Wielozadaniowość, czyli tzw. multitasking może być jedną z przyczyn rozwoju depresji. Dotyczy to nie tylko wymagań stawianym dziś dorosłym, lecz także dzieciom. O wielozadaniowości z Jaśkiem Melą, założycielem i prezesem fundacji "Poza Horyzonty", a także ekspertem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.
Jak przekonać dziecko, że każda porażka czegoś na uczy?
Wojna w Ukrainie, a wcześniej pandemia Covid'19 pogłębiły u wielu młodych ludzi poczucie braku kontroli nad własnym życiem. Kontrola w tym kontekście, to poczucie samoregulacji, możliwości bycia i czucia się niezależnym od wszelkich wewnętrznych oraz zewnętrznych tendencji i wpływów. O tym, jak pomóc najmłodszym w takich sytuacjach z Jaśkiem Melą, założycielem fundacji "Poza Horyzonty", podróżnikiem, działaczem społecznym, a także ekspertem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.
Czy każda odmienność może być źródłem siły?
Młodzież najbardziej troszczy się o osoby ubogie oraz niepełnosprawne - tak wynika z opublikowanych niedawno badań Rzecznika Praw Dziecka. Jednocześnie młodzież jest mniej empatyczna wobec osób należących do innych wspólnot religijnych oraz o innej tożsamości płciowej. O tolerancję i odmienność Jaśka Melę, podróżnika, działacza społecznego, założyciela fundacji Poza Horyzonty i jednocześnie eksperta Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pytał Jacek Bańka.
Czym są kompetencje 4K?
- Dziś podstawą sukcesu w szkole i życiu zawodowym są tzw. kompetencje 4K: kreatywność, kooperacja, komunikatywność i krytyczne myślenie - tak przekonuje Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Centrum, z myślą o nauczycielach i uczniach szkół ponadpodstawowych, zorganizowało warsztaty "Zostań w ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą". Z Łukaszem Cieślikiem rozmawiał o tym Jacek Bańka.
Jak radzić sobie z przemocą szkolną?
Co dziesiąty uczeń jest w szkole systematycznie dręczony - takie są wyniki prac Instytutu Badań Edukacyjnych. Szkolna przemoc nie ma tylko wymiaru fizycznego, lecz bardzo często także werbalny. O radzeniu sobie z przemocą szkolną z Katarzyną Stawiarską, psycholożką i psychoterapeutką z Krakowskiego Ośrodka Terapii i jednocześnie ekspertką Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.
Jak działa mózg nastolatka?
Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Najnowsze
-
17:33
Dla takich widoków warto wstać przed świtem
-
17:00
Lista Niezapomnianych Przebojów. Not: 1535 z 08.09.2024 r.
-
15:47
Tłumy na 26. Marszu Jamników
-
15:09
Najbardziej rozszczekana impreza w kraju jest właśnie tu!
-
15:08
Dożynki - od archaicznych obrzędów po stadionowe imprezy
-
13:01
To absolutny rekord! Marsz Jamników przyciągnął do Krakowa tłumy
-
11:58
Długowłose, kolorowe, czekoladki, szczeniaki i psi seniorzy na 26. Marszu Jamników
-
10:36
Jest gorzej niż w 2015 roku. "Sytuacja będzie się pogarszać"
-
10:20
Najpierw pies, potem dziecko. Jak przygotować psa na pojawienie się noworodka?
-
10:02
To już dziś! Kraków opanowały jamniki i ich wielbiciele RELACJA
-
11:39
Pies mówiący ludzkim głosem? To już było. Naukowcy zapragnęli czegoś więcej