Jak "Zetki" patrzą na świat. Jak świat patrzy na pokolenie Z?
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
Pokolenie Z to grupa ludzi urodzonych po 1995 roku, która dorasta w erze dynamicznego rozwoju technologii, internetu i mediów społecznościowych. Wyróżniają się otwartością, elastycznością i umiejętnością adaptacji do zmieniających się warunków. Jednak ich codzienność jest pełna wyzwań związanych z tożsamością, relacjami międzyludzkimi oraz odnajdywaniem autorytetów w świecie pełnym pluralizmu wartości i wzorców. Zetki są pierwszym pokoleniem, które niemal od narodzin ma dostęp do internetu, co wpływa na ich sposób myślenia, komunikowania się i budowania relacji. Z jednej strony cyfrowa natywność daje im przewagę w globalnym świecie, z drugiej rodzi ryzyko izolacji społecznej i trudności w budowaniu trwałych więzi. Często są postrzegani jako niecierpliwi, pozbawieni ambicji czy niezdolni do ciężkiej pracy – stereotypy te nie tylko ich ograniczają, ale także wymuszają ciągłe tłumaczenie się z własnych wyborów. Co wyróżnia pokolenie Z, jakie wyzwania przed nim stoją i jakich autorytetów poszukują w erze cyfrowej? Sylwia Paszkowska rozmawiała z dr Mariuszem Makowskim, psychologiem i psychoterapeutą z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Jak mieszkają młodzi dorośli Polacy?
- Kupno mieszkania jest poza zasięgiem młodych ludzi, co więcej często wynajem jest poza ich zasięgiem. Oni najchętniej by mieszkali z rodzicami i dojeżdżali na studia albo do pracy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby to był ich prawdziwie wolny wybór - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką profesor Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Jak trafić do wyborców z pokolenia Z? "Dwaj kandydaci sprawnie się z nimi komunikują"
Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen to kandydaci na prezydenta, którzy sprawniej od pozostałych, komunikują się z najmłodszym elektoratem - mówił w Radiu Kraków prof. Radosław Marzęcki. Politolog i socjolog z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wskazał, że jako jedyni próbują trafić do wyborców między 18 a 29 rokiem życia.
Jak określa się początek i koniec kolejnego pokolenia?
Czym jest pokolenie i jak określa się początek i koniec kolejnego pokolenia? Sprawa nie jest tak prosta, jak się na pozór wydaje. Z prof. Agnieszką Walecką-Rynduch z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Marzena Florkowska.
Pokolenie aspiracyjne, czyli czego poszukujemy w narracji o pokoleniu Z?
W Polsce niewątpliwie jesteśmy dumni z naszych aspiracji do bycia społeczeństwem nowoczesnym, uznaje się dość powszechnie je za takie, które z sukcesem przeszło transformację ustrojową (pominąwszy wszelkie jej skutki społeczne). Nie bez powodu polskie społeczeństwo należy do najbardziej proeuropejskich. Wydawałoby się zatem, że tzw. pokolenie Z, czyli osoby urodzone w okolicach roku 2000 i później, jest często – niekiedy podświadomie - postrzegane jako symbol tych aspiracji. Ale czy rzeczywiście jesteśmy tak postępowi, ambitni i światli, jak by społeczeństwo tego od nas oczekiwało? - pisze specjalnie dla Radia Kraków Zuza Karcz w ramach naszego Tematu Tygodnia - Jak "Zetki" patrzą na świat, jak świat patrzy na pokolenie Z?
Pokolenie Z: Obywatele w trybie czuwania
Najstarsi przedstawiciele Pokolenia Z kończą właśnie trzecią dekadę życia, na poważnie przyjmując społeczne role typowe dla osób dorosłych. Przeciętna młoda Polka opuszcza dom rodzinny w wieku 27 lat, młody Polak – znacznie później – w wieku lat 29. Wchodzenie w dorosłość bez wątpienia zmienia perspektywę w ocenie własnego miejsca w społeczeństwie, skłania do redefinicji własnych interesów, poglądów i partyjnych preferencji. To zadziwiające, jak często zapominamy, że ludzka biografia ma charakter dynamiczny, a najważniejsze nasze postawy i wartości są wytworem kontekstów (tych politycznych, gospodarczych czy kulturowych) naszej socjalizacji. Jeśli te podlegają radykalnej zmianie, powinniśmy spodziewać się nowych wzorów zachowań, które reprezentować będą ludzie urodzeni i wychowani w tych nowych warunkach - pisze specjalnie dla Radia Kraków Radosław Marzęcki w ramach naszego Tematu Tygodnia - Jak "Zetki" patrzą na świat, jak świat patrzy na pokolenie Z?
Najnowsze
-
21:06
Uwaga kierowcy, pali się ciężarówka na drodze w Mucharzu
-
19:14
Edukacja zdrowotna? Ekspert: Tak, ale nie może być podejrzeń, że to realizacja potrzeb politycznych
-
18:09
Zima na Sądecczyźnie
-
16:55
Krakowska prokuratura będzie prowadzić aż 35 spraw dotyczących nieprawidłowości w Lasach Państwowych
-
16:22
Przemoc w internecie. 11-latka z Chrzanowa nękana przez koleżanki z klasy
-
16:06
Od japońskiego drzeworytu do zapomnianego królestwa Dacji
-
15:48
Ekosystemy rzeczne w kryzysie. Jak odbudować naturalne funkcje rzek?
-
15:48
Zimowe warunki w Tatrach
-
15:22
Wicestarosta tarowski oskarżany o przekroczenie uprawnień i oszustwo: "W ogóle sobie takiej sytuacji nie przypominam"
-
15:16
Jak radzić sobie w kryzysie wodnym? Naśladować przyrodę
-
15:12
Ile jest specjalizacji lekarskich?
-
12:10
Niebezpiecznik.pl: „Dezinformacja – tak, ale nie tylko na portalu X”