|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy praca na kolei znów ma szanse stać się prestiżową?

Kolej pamięta czasy Orient Expressu, eleganckich pociągów, ekskluzywnego menu i kelnerów z liberiach serwujących wykwintne dania. Pamięta też tasiemcowe kolejki w obskurnych poczekalniach dworcowych, niekończące się remonty trakcji i kilku a nawet kilkunastogodzinne opóźnienia. Ostatnio jednak kolej wraca do łask, a podróż chociażby Pendolino to już europejskie standardy: szybko, komfortowo i bez większych opóźnień.

Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Grzduk rzecznik prasową PKP Intercity oraz Karoliną Kucią - konduktorką w Pendolino

Fot. M. Lasyk

Czy praca na kolei znów ma szanse stać się prestiżową? "Praca jest ciężka, bo rozpoczynam ją nieraz o 2 w nocy. Służba przykładowo zaczyna się o 3:49. Pobieram terminal, swój wykaz pracy. Taki rodzaj odprawy. Następnie przejmujemy pociąg - czasem od poprzedniej obsługi, a czasem od "zera", bo jest to początkowy kurs. Musimy też sprawdzić stan techniczny składu" - wylicza Karolina Kucia, konduktorka w Pendolino. "Trzeba mieć zimną głowę, nie można dawać ponieść się emocjom. Ale z drugiej strony jest to praca szalenie ciekawa, edukująca, dająca dużo radości" - dodaje. 

Wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane. Obowiązkowa jest natomiast znajomość języka angielskiego. "W pociągach premium podróżuje bardzo dużo obcojęzycznych pasażerów, w składach jadących z Krakowa do Warszawy to czasem nawet 50%"- mówi konduktorka. 

Jak dodaje Katarzyna Grzduk rzecznik prasowa PKP Intercity, konduktorzy oraz kierownicy pociągów oprócz kursów zawodowych przechodzą również kursy udzielania pierwszej pomocy, a także tzw. szkolenia miękkie, np. ze standardów obsługi klienta oraz standardów obsługi osób niepełnosprawnych. 

PKP organizuje rekrutacje m.in na stanowisko konduktora pociągów klasy premium kilka razy w roku, zwłaszcza teraz zachęca do zgłaszania podań i cv. Każdego roku spółka zatrudnia 150 konduktorów.  
 

 

(Joanna Gąska/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

83%
17%