Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

  • date_range Czwartek, 2014.01.23 12:53 ( Edytowany Sobota, 2021.05.29 23:28 )
Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej.

Dzisiaj na Domu Pracy Twórczej "Astoria", w którym często przebywała poetka odsłonięto pamiątkową tablicę. Napis przypomina, że to właśnie tutaj Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu jej literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Jak podkreślali dzisiaj na uroczystości jej przyjaciele i znajomi poetka bywała w Zakopanem "od zawsze". Najpierw zatrzymywała się w "Astorii" a po przyznaniu jej prestiżowej nagrody częściej bywała w położonym nieopodal pensjonacie "Halama". .

1 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania zaproszeni goście – przyjaciele Wisławy Szymborskiej, Fundacji i MOCAK-u będą mogli posłuchać wierszy Noblistki w interpretacji aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego Dominiki Bednarczyk oraz aktora Teatru Starego w Krakowie Adama Nawojczyka. Słowo wstępne o Szymborskiej-poetce i Szymborskiej-twórczyni kolaży wygłosi Tadeusz Nyczek. Zostanie pokazany także film dokumentalny Larsa Helandera o Szymborskiej. Uwieńczeniem wieczoru będzie otwarcie wystawy kolaży (czy też „wyklejanek” – jak nazywała je Szymborska), autorstwa Noblistki. Kolaże prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciół Poetki oraz zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Wystawa Wisławy Szymborskiej „Kolaże” jest próbą rozszerzenia obrazu artystycznego polskiej noblistki. Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom „genialności”, niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy.
Wyklejanki to ogromny zespół kolaży, najczęściej o wymiarach pocztówki. Nikt dokładnie nie wie, ile ich powstało, ale kalkulacje statystyczne pozwalają szacować je na tysiące. Te minimalistyczne kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, a czasami słów. Powstają w ten sposób oszczędne wierszyki wizualne.
Wystawa potrwa od 2 lutego 2014 do 13 kwietnia 2014 .
Wystawie towarzyszyć będzie także katalog z reprodukcjami kolaży Wisławy Szymborskiej, prezentowanymi na wystawie w MOCAK-u.
(Z materiałów Fundacji Wisławy Szymborskiej)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię