Radio Kraków

EkoMałopolska

Nie będzie uchwały antysmogowej dla Chrzanowa

  • date_range 2021-05-25
Małopolskie samorządy podejmują apele w sprawie lokalnych zakazów palenia węglem. Gminne uchwały intencyjne w tej sprawie mają zostać przyjęte do końca maja. Lokalne przepisy antysmogowe przygotowało 10 małopolskich samorządów. Nie wszystkie skierują ostatecznie apel do sejmiku województwa o wprowadzenie zakazu palenia węglem na swoim terenie. W Chrzanowie przeciwni byli radni.

Od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"

  • date_range 2021-05-21
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" - podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania do termomodernizacji.

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę sprzedawców węgla na zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski

  • date_range 2021-05-19
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę sprzedawców węgla na zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. To ostateczne rozstrzygnięcie. - To doskonała wiadomość. Nie mieliśmy wątpliwości, że przepisy antysmogowe, które zresztą stały się wzorcem dla reszty kraju, są zgodne z prawem i pożytkiem publicznym - komentuje wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Myślenice podsumowały nabór wniosków do gminnego programu wymiany pieców

  • date_range 2021-05-19
Chęć uzyskania dopłaty zgłosiło 336 osób. Większość pierwszego dnia, kiedy to przed urzędem miasta ustawiały się długie kolejki. Milion złotych przeznaczony na dofinansowanie nie wystarczył. Gmina zamierza więc dołożyć kolejne 500 tysięcy.

Gigantyczne zainteresowanie Myślenickim Programem Wymiany Pieców

  • date_range 2021-05-10
W poniedziałek ruszył nabór. Do podziału jest milion złotych z budżetu gminy. Mieszkańcy stoją przed urzędem od świtu.

Tarnowscy radni będą musieli jeszcze raz przyjąć propozycję uchwały antysmogowej

  • date_range 2021-05-06
Miasto nie może samo wprowadzić takich regulacji. Dlatego w listopadzie 2019 roku, tarnowscy radni, przewagą jednego głosu, zdecydowali, że poproszą Zarząd Województwa Małopolskiego o wprowadzenie na terenie Tarnowa ograniczeń. Radni proponowali, żeby zakaz palenia węglem wszedł w życie w Tarnowie już we wrześniu 2025 roku. Jednak władze województwa chcą, żeby we wszystkich gminach, które chcą wprowadzenia podobnego zakazu, wszedł on w życie później, bo w 2030 roku - wyjaśnia dyrektor wydziału ochrony środowiska tarnowskiego magistratu Marek Kaczanowski.

Tomasz Urynowicz: Trzeba ujednolicić uchwały antysmogowe dla gmin

  • date_range 2021-04-09
W sierpniu sejmik województwa małopolskiego zajmie się uchwałami antysmogowymi dla Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Rabki, Zabierzowa i Krzeszowic. Zakaz stosowania paliw stałych miałby obowiązywać w tym gminach od początku 2030 roku. O uchwałach antysmogowych dla 6 kolejnych gmin Małopolski z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem rozmawiał Jacek Bańka.

Znamy projekt ujednoliconej uchwały antysmogowej dla małopolskich gmin

  • date_range 2021-04-09
Zakaz używania nowych kotłów na węgiel od przyszłego roku i już istniejących od 2030 roku - to główne założenia projektu ujednoliconej uchwały antysmogowej dla małopolskich gmin. Zaprezentował go wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. Plan jest taki, żeby takie same przepisy były dla wszystkich gmin, które chcą wprowadzenia osobnych uchwał na ich terenie.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię