
Dziennik tom III. Lata 1964 - 1972
Wydawnictwo Literackie
Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się trzeci tom Dziennika Jana Józefa Szczepańskiego. Ta część obejmuje lata 1964 i 1972, liczy prawie 800 stron i jest drobiazgowym zapisem życia prywatnego i zawodowego powieściopisarza, publicysty, reportażysty. Znajdujemy tu codzienne zapiski dotyczące twórczości i pracy, spotkań, życia intelektualnego i kulturalnego, lektur, premier teatralnych, podróży, ale też obrazki zżycia rodzinnego i pobytów w Kasince, gdzie Szczepański miał letni dom.
"Trzeba mieć specjalne usposobienie, żeby pisać tak jak Jan Józef Szczepański. To był człowiek żelaznej, wewnętrznej konsekwencji, który skądkolwiek by nie wracał i cokolwiek by nie robił, to siadał za biurkiem i pisał dziennik zostawiając ślad egzystencji swojej i rodziny." Prof. Marta Wyka.
Jan Józef Szczepański urodził się w 1919 r. w Warszawie , uczestniczył w kampanii wrześniowej, był oficerem AK i partyzantem. Ukończył orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i osiadł w Krakowie . Tuż po wojnie był przewodnikiem po Zamku Królewskim na Wawelu, później redaktorem w "Tygodniku Powszechnym" i Państwowym Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Wydał kilkanaście powieści, m.in. "Portki Odysa", " Polska jesień", "Pojedynek" "Ikar", "Wyspa" oraz tomy opowiadań m.in. "Dzień bohatera", "Motyl", "Za przełęczą", "Trzy czerwone róże", "Historyjki". Do najbardziej znanych zbiorów reportaży Szczepańskiego należą: "Zatoka Białych Niedźwiedzi", "Trzy podróże" i "Przed nieznanym trybunałem".