- A
- A
- A
Zielono mi: rośliny cebulowe
Zanim wiosną nieśmiało wyjrzą z ledwo co rozmarzniętej ziemi pierwsze kiełki, a potem będą cieszyć nas pierwsze kwiaty roślin cebulowych, musimy już teraz pomyśleć o ich posadzeniu. To kolejny przykład na to, że ogrodnicy muszą działać w ogrodzie z myślą o przyszłości, wyprzedzać kolejne sezony.Dlaczego teraz? bo taki właśnie jest cykl życia tych roślin – sadzimy je jesienią, by po letnim okresie spoczynku zdążyły się na nowo ukorzenić i zadomowić w ogrodzie przed nastaniem mrozów. Cebule do sadzenia powinny być okazałe – wybierajmy największe, bo im dorodniejsza cebulka tym silniejsze będzie to, co z niej wyrośnie i piękniej zakwitnie. Powinny być też zdrowe – bez jakichkolwiek śladów żerowania szkodników czy objawów chorób grzybowych. Najlepsze są cebulki, które jeszcze nie zaczęły kiełkować. Może się wysuwać z nich koniuszek pędu, ale nigdy nie wyrośnięte liście.
Z miejsca przeznaczonego na sadzenie roślin cebulowych usuwamy chwasty, przekopujemy i wyrównujemy. Jeśli jest taka potrzeba wzbogacamy podłoże kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Warto zapamiętać starą zasadę sadzenia cebul: sadzimy je na głębokość równą trzykrotnej ich wysokości. Odstępstwo występuje jedynie na glebach bardzo zwięzłych - wtedy sadzimy płycej. Sadzenie w koszyczkach częściowo zabezpieczy rośliny przed gryzoniami, ale i ułatwi wyszukanie cebul w ziemi, kiedy będziemy je chcieli wykopać po przekwitnięciu. Nie zapomnijmy o podlaniu cebul tuż po posadzeniu.
Kwiaty roślin cebulowych można sadzić również w donicach, które ustawimy wiosną na balkonie lub tarasie. W jednej donicy można połączyć kilka odmian jednego gatunku lub łączyć różne gatunki sadząc je piętrowo, zaczynając od największych (hiacyntów, tulipanów, narcyzów). Najpłycej powinny się znaleźć rośliny o cebulach najmniejszych (np. cebulice, szafirki, krokusy, śnieżyczki, przebiśniegi). Kwitnące cebulowe można łączyć z innymi wczesnowiosennymi roślinami – pierwiosnkami, bratkami, stokrotkami, niezapominajkami, ciemiernikami.
Na zimę trzeba rabaty z roślinami cebulowymi okryć dodatkową warstwą kory lub stroiszem iglastym, a donice najlepiej zadołować w ogrodzie i też okryć. Donice można ewentualnie przechowywać w piwnicach lub innych chłodnych pomieszczeniach, by potem wiosną w odpowiednim momencie wynieść je na zewnątrz.
Jak siać żeby wyrosło, jak przycinać żeby odrosło i jak podlewać by nie uschło - na te i wiele innych pytań odpowiedzą Barbara Błaszczyk i Anna Łoś. Niech nam się zieleni Radio Kraków!
Zielono mi w piątki o 11.20
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.
-
08:21
Piłkarskie Euro kobiet: w sobotę Polska zagra z Danią w meczu o honor
-
07:51
Ekstraklasa piłkarska - Bruk-Bet pokonał Omonię w sparingu
-
07:47
Wimbledon: Iga Świątek zagra o szósty w karierze wielkoszlemowy tytuł