Swoją popularność zawdzięczają okazałym trąbkowo-rurkowatym kwiatom, które bywają białe, koralowe, pomarańczowe, żółte lub różowe. Ze względu na te piękne, zwisające kwiaty, bieluń jest często nazywany trąbami anielskimi. Swych miłośników urzeka przyjemnym zapachem, który jest najintensywniejszy wieczorami oraz dość pokaźne rozmiary rośliny, które przy wieloletniej uprawie mogą osiągnąć nawet wysokość krzewów czy niskich drzew. Na uwagę zasługują też duże liście bielunia, które są ciemnozielone, dekoracyjne.

Daturę można spotkać często w polskich ogrodach i na tarasach, chociaż uprawa tej rośliny przysparza często niemałych problemów. Wynika to z dużych wymagań pokarmowych i glebowych datury, która potrzebuje specjalnej i systematycznej pielęgnacji. Datura, dobrze uprawiana, może kwitnąć niemal nieprzerwanie od wczesnego lata do późnej jesieni i za każdym razem wydawać nawet kilkadziesiąt kwiatów. Daturę można uprawiać albo w gruncie albo w donicy. Wygodniej jest wybrać wersję uprawy w donicy, ponieważ w czasie zimowania datura musi być przeniesiona do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5 st C.
Całe lato datura powinna rosnąć w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Wymaga bardzo żyznej gleby, bogatej w składniki pokarmowe. Odpowiednia gleba jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym, czy datura będzie dobrze rosła, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Najlepiej jest stosować ziemię kompostową lub glebę uniwersalną do uprawy kwiatów o pH od 5,5 do 6,5. Na spód doniczki trzeba wysypać warstwę gruboziarnistego żwiru lub keramzytu, dzięki czemu woda w doniczce nie będzie zalegała i nie spowoduje gnicia korzeni.

Młode rośliny nie potrzebują w zasadzie nawożenia, ale przy przesadzaniu w drugim roku uprawy powinno się wymieszać ziemię doniczkową z kompostem. Zasada jest prosta: im starsza roślina, tym więcej nawożenia potrzebuje. Jeżeli nie będzie miała wystarczająco dużo składników pokarmowych, to jej liście zaczynają żółknąć i bardzo słabo kwitnie. Co kilka dni można także stosować płynne nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Od końca sierpnia nie powinno się już nawozić datury, żeby mogła przygotować się do zimowania.
Datura potrzebuje dużych ilości wody, zwłaszcza w ciągu lata. Duża, dorosła roślina może nawet pochłonąć kilkanaście litrów wody! Podlewajmy datury dwa razy dziennie, ale tak, żeby korzenie nie stały w wodzie, bo zaczynają szybko gnić. Z kolei niedobór wody spowoduje natychmiastowe więdniecie i zrzucenie liści i kwiatów. Nie powinno się również spryskiwać datury wodą, ponieważ duże liście łatwo odparzają się na słońcu.

Daturę wieloletnią można przycinać dopiero od 2 roku uprawy – zazwyczaj robimy to dwa razy do roku. Pierwszy raz tniemy, kiedy przygotowujemy roślinę do zimowania, skracając pędy o 1/4 lub 1/3 długości. Po zimie wykonujemy drugie cięcie, korekcyjne, które polega na usunięciu uschniętych i uszkodzonych części rośliny oraz odrostów. Na zimę daturę powinno się przenieść do ciemnego pomieszczenia (może to nawet być piwnica), gdzie w temperaturze do 8ºC datura zrzuci liście i zapadnie w stan spoczynku. Jeżeli temperatura pomieszczenia będzie wyższa, datura powinna stać w miejscu, które ma dostęp do światła.

 

(Anna Kluz-Łoś)