Słyszymy ten termin coraz częściej i zastanawiamy się: co tak naprawdę oznacza? Czym jest nanotechnologia?  Jest tematem bardzo modnym i oznaczającym dziedzinę, która rozwija się wyjątkowo prężnie. Obejmuje ona między innymi produkcję tworzyw sztucznych, sztucznych włokiem, fulerenów czy nanorurek.Odgrywa bardzo ważną rolę w różnych dziedzinach życia, między innymi w medycynie, transporcie, przemyśle spożywczym, elektronicznym oraz produkcji ubrań. Przedrostek „nano” to pochodząca z greki jednostka miary, odnosząca się do miliardowej części metra (1 nm = 10−9 m), więc mówimy tu o rozmiarach na poziomie atomów. Nanotechnologia zajmuje się projektowaniem, otrzymywaniem i nadawaniem pożądanych właściwości nanocząsteczkom i nanomateriałom, których co najmniej jeden wymiar wynosi od 1 do 100 nm. To "atomowa" nauka.



Z prof. dr hab. Franciszkiem Krokiem z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie rozmawiała Ewa Szkurłat.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprasza na otwarty dla wszystkich zainteresowanych nauką cykl wykładów popularnonaukowych „Bliżej Nauki”. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, we wtorki o godzinie 18.00, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11 (Kampus UJ). Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.