- A
- A
- A
Wybieramy książkę miesiąca
Propozycje wakacyjnych lekturKsiążka miesiąca wybrana!
"Kamienny anioł" to książka którą jurorzy programu Koło Kultury w Radiu Kraków uznali tytułem lipca . Powieść kanadyjskiej autorki Margaret Laurence ukazała się w Krakowie nakładem wydawnictwa Bona. Dziennikarze, krytycy i literaturoznawcy zebrani w studiu docenili mistrzostwo klasycznej powieści.
Laurence zachwyca pięknym, plastycznym stylem. Jednocześnie niepokoi obrazem jesieni życia, w której walczy się o każdy kolejny dzień, o własną tożsamość i niezależność. To także książka, która opisuje proces trudnego dochodzenia do pokory wobec spraw, na które nie mamy wpływu. Barwnie i wyraźnie wpisująca się w kanadyjską codzienność przełomu XIX i XX wieku . (Jarosław Czechowicz)
Ta książka powinna nas skłonić to tego, żebyśmy traktowali starych ludzi tak, jak chcielibyśmy sami być traktowani. (Małgorzata Niemczyńska).
Mam nadzieję, że wszyscy, którzy zakochali się w Alice Munro sięgną po "Kamiennego anioła", bo to jest fantastyczne wydarzenie literackie . (Anna Marchewka).
Ta opowieść uczy nas dostrzegania ludzi starych i przypomina nam, że dzięki nim dowiadujemy się wiele o nas samych . (Marcin Wilk)
O książkach dyskutowali jurorzy: Anna Marchewka (UJ), Małgorzata Niemczyńska (Gazeta Wyborcza), Jarosław Czechowicz (krytycznym okiem.pl) i Marcin Wilk (wyliczanka.eu).
Pozostałe książki nominowane w lipcu:
Aleksandra Gumowska "Seks, betel i czary" (Znak) . Polska reporterka rusza śladami Bronisława Malinowskiego i dociera na wyspy Trobrianda. Sprawdza, czy bardzo zmieniło się życie seksualne dzikich 100 lat po ich opisaniu przez polskiego badacza.
Magiczne obrzędy i wierzenia zdają się wciąż odcinać tę małą społeczność od cywilizacji. Magia jednak porządkuje życie i nadaje mu sens. Czy można w to naprawdę wejść, zaufać temu, przekonać się do czarowania? (...) Aleksandra Gumowska szuka w tym wszystkim czegoś, co dotychczas nie zostało zbadane, zauważone. Przygląda się, w jaki sposób rzeczywistość XXI wieku wdziera się do świata wydającego się zupełnie biernym wobec przemian i postępu. (Jarosław Czechowicz, krytycznym okiem, pl)
Collen Hoover "Hopeless" (Wydawnictwo Otwarte). Współczesna powieść dla późnych nastolatków. Historia prawie osiemnastoletniej dziewczyny adoptowanej przez samotną kobietę, odkrywającej dramatyczną przeszłość i przeżywającej pierwsze prawdziwe uczucie.
Gdy weźmiecie się za "Hopeless", od razu Was odrzuci, albo... od razu Was wciągnie. To literatura dobrze skrojona i w tym jej przekleństwo, i błogosławieństwo zarazem. Czuje się tu wykorzystanie sprawdzonych szablonów fabularnych, oko puszczanie do komercyjnego czytelnika w postaci scen erotycznych i inne takie chwyty, które - gdy jesteśmy chwilowo zmęczeni wysokoartystycznymi próbami - się nawet sprawdzają. Zwłaszcza w wakacje. Marcin Wilk, wyliczanka. eu .
Robert Pucek "Pająki pana Roberta" (Czarne). Wyjątkowe studium otaczającej nas przyrody. Zajmująco pisze Pucek o tym, co szczególnie w czasie wakacji nam najbliższe, na dotknięcie ręki, a na pewno w zasięgu oka.
Ta opowieść niesie w sobie rytm i czas świata przyrody. Egzemplifikacją jego komplikacji są zwyczaje pająków. W ich obserwacji kryje się metodologia opisu świata przez Roberta Pucka. Warto poznać, jak ten opis powstaje, co się za nim kryje i jakie to może mieć znaczenie dla nas wszystkich, tak rzadko spoglądających z czułością na braci mniejszych, a tym bardziej tych kosmatych i mało sympatycznych. (Jarosław Czechowicz, krytycznym okiem, pl)
W drugiej godzinie programu gościem jest Wiesław Budzyński, autor biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila" (wydawnictwo M).
Wiesław Budzyński poświęcił na badanie losów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego kilkadziesiąt lat. Napisała kilka książek na temat jego życia i twórczości, ale po każdej czuł niedosyt i z prawdziwa pasją badacza kontynuował poszukiwania, rozmowy, spotkania. Książka, która teraz ukazuje się w Krakowie jest prawie kompletną biografią młodego poety, opowiada o jego dzieciństwie, szczęśliwej rodzinie jedynaka, troskliwej matce i ojcu, którego przedwczesna śmierć jeszcze bardziej zbliżyła syna do matki. Pani Stefania walczyła o zdrowie chorego na astmę syna, stąd ich niezwykle częste pobyty w Zakopanem i na Podhalu, jego ślady w Bukowinie Tatrzańskiej czy też w samym Krakowie są ciągle obecne, w książce autor umieścił m. in. wzruszające zdjęcia z młodości poety. To również tu powstawały jego pierwsze, młodzieńcze wiersze pisane dla ważnych w tym okresie dziewcząt: Zuzy i Anny.
Ale najważniejsza stała się Barbara, z która bardzo szybko się ożenił. Doceniała jego poetycki talent, stanowili niezwykle interesującą parę, popularną w środowisku konspirującej Warszawy. Budzyński opisuje ich powstańcze losy i śmierć najpierw Krzysztofa, potem Barbary. Poruszające są fragmenty książki opisujące jego osobiste śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Baczyńskiego a potem poszukiwań jego grobu i ekshumacji.
Wiesław Budzyński poszukując dokumentów i świadków przez pewien czas zamieszkała nawet w kamienicy, w której znajdowało się mieszkanie Baczyńskich. I dzięki temu udało mu się ocalić kilka z rękopisów poety. O okolicznościach ich znalezienia opowiada w wywiadzie dla Radia Kraków. Do studia przyniósł unikatowy rękopis, specjalną książkę napisana przez poetę dla matki.
Wzruszająca opowieść o poecie, który zginął w wieku 23 lat. O jednym z symboli Powstania Warszawskiego .
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie