Zapis rozmowy Jacka Bańki z marszałkiem Małopolski, Witoldem Kozłowskim.
Priorytety przyjętego wczoraj budżetu Małopolski na rok 2022 zmieniła oczywiście pandemia. Jakie są zatem kluczowe zadania dotyczące ochrony zdrowia, na którą województwo przeznacza 150 milionów złotych?
- Jeśli pan pozwoli, zacznę rozmowę od podziękowania dla tych, którzy uczestniczyli w procesie budowania budżetu na 2022 rok. To panowie i panie radne, nasi urzędnicy. To duża, zbiorowa praca, którą wykonaliśmy rzetelnie. Wczoraj został uchwalony, jak na ten czas i te wskaźniki makroekonomiczne, budżet bardzo odpowiedzialny i bezpieczny. Do tego to budżet elastyczny. Będzie możliwość reagowania na różne sytuacje, które w ciągu roku mogą nas spotkać. Podkreślę kulturę dyskusji i rozmowy. Wydaje się, że wiele organów różnego rodzaju mogłoby się wzorować na Małopolsce. Wtedy inaczej by wyglądało życie publiczne. Za to dziękuję wszystkim, którzy brali udział w dyskusji wczorajszej. Jeśli chodzi o zdrowie, pamiętajmy, że my realizujemy ciągle pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy. To już ponad 220 milionów na wspieranie systemu ochrony zdrowia. Będą kolejne pieniądze. Będzie dalsze wspieranie. Poza tym mamy bieżące zadania, które nie wiążą się bezpośrednio. To małopolski system informacji medycznej. Na rok 2022 jest przewidziane ponad 101 milionów. Jest rezerwa na inwestycje i zakupy inwestycyjne. To 20 milionów. Jest rozbudowa ośrodka w Krzeszowicach – 15 milionów. Do tego przebudowa i rozbudowa szpitala psychiatrycznego w Andrychowie – 2,5 miliona. Są też miękkie rzeczy, na przykład TeleAnioł, Małopolska Niania…
Rozumiem, że w wypadku ewentualnej piątej fali, są też rezerwy, które będzie można wykorzystać doraźnie?
- Oczywiście. Za to też dziękowałem. Rozumiemy powagę sytuacji. Zachowanie rezerw większych niż zwykle, pozwala nam reagować na sytuacje, które mogą nas zaskoczyć. To nieprzewidywalne. Nikt nie jest wróżką, nie wiemy, co nas spotka w kontekście przemian wirusa. Wszystkie rezerwy – ogólna i w niektórych działach - w razie czego będą służyły tym celom.
Rezerwa obejmuje też inwestycje, których koszt może wzrosnąć? Roszą koszty pracy, materiałów, jest inflacja. Słyszymy, że być może więcej trzeba będzie zapłacić za Cogiteon. To nie jest jedyna duża inwestycja województwa. Jest też zaplecze kolejowe. Rozumiem, że takie przesunięcia biorą państwo pod uwagę?
- Oczywiście bierzemy pod uwagę. Te inwestycje są oparte o fundusze europejskie. Będziemy tu reagować, korzystając z tych środków. Zawsze pociąga to za sobą większy wkład własny. Jeśli chodzi o parametry główne budżetu, mamy wielką zdolność kredytową. Nawet politycy opozycji namawiali mnie na odważniejsze kredyty. Jeśli ma się zdolność kredytową, można go wziąć w każdej chwili. Nie ma co się rozpędzać. Na dzisiaj budżet jest dopasowany do parametrów, które nam przekazuje co roku Ministerstwo Finansów. Zobaczymy, jaka będzie dalej sytuacja. Będziemy reagować.
Najważniejsze zadania transportowe? Na transport tradycyjnie jest najwięcej – 700 milionów.
- Tak. Z ostatnich dni są dobre wiadomości. Premier przekazała 32 miliony na obwodnicę Niepołomic. Ona odciąży mieszkańców i pozwoli na dalszy rozwój Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Rozwija się tam prężnie firma MAN. Są też środki na 3 obwodnice. To 110 milionów. Jest obwodnica Brzeszcz, Zielonek i Szczurowej. Te środki wykorzystamy jak najlepiej. Poza tym kontynuacja połączenia węzła A4 w Wierzchosławicach ze strefą aktywności gospodarczej – 90 milionów. Obwodnica Zielonek, Waksmundu, most na DW 781 w Jankowicach, modernizacja dróg wojewódzkich. Duża pozycja to dofinansowanie zadań związanych z koleją regionalną i organizacja przewozów autobusowych. To duże pozycje w budżecie. Jest też masa mniejszych przedsięwzięć. Wchodząc w kolejny okres finansowania i korzystając z Polskiego Ładu, z którego mamy 161 milionów, będzie dużo do realizacji.
Rok 2022 to ostatni rok przed wejściem w życie uchwały antysmogowej. Ostatnio zarząd przeznaczył dodatkowe 60 milionów złotych na walkę ze smogiem. Co w tym ostatnim roku? Jakie zadania? Były zapowiedzi dotyczące audytu Programu Ochrony Powietrza.
- Ten audyt będzie realizowany. To zadanie marszałka Gawrona. Są procedury ustawowe. Musimy się tego trzymać. Inaczej ewentualne zmiany i korekty byłyby nieważne. Musimy wszystko robić zgodnie z aktami prawnymi. Niewątpliwie trzeba będzie zwiększyć współpracę z gminami. Ta nie była najlepsza. Wspólnie dbając o zdrowie mieszkańców Małopolski, zrobimy jak najwięcej.
Sejmik przyjął regulamin przyznawania stypendiów sportowych związanych z Igrzyskami Europejskimi. Nadal nie ma jednak umowy host city. To leży w gestii Krakowa. Pod koniec roku 2021 jesteśmy bliżej tej imprezy, czy dalej w tym samym miejscu? 5 lub 6 stycznia Kraków podpisze umowę?
- 5-6 stycznia nie. Był taki wstępny plan, że będzie to w Rzymie, ale termin będzie późniejszy. Umowa host city jest podstawą. My działamy jednak zgodnie z naszym harmonogramem. Prezydent w ubiegły piątek podpisał specustawę. Byłem świadkiem tego. Na bazie specustawy uruchomiliśmy spółkę. Teraz jest faza załatwiania formalności typu banki, siedziby, zatrudnienie pracowników koniecznych w pierwszej fazie. To się dzieje. Nie jest tak, że wszystko stoi. Jesteśmy gotowi. Kraków to warunkuje, żeby mieć wszystko na piśmie. Minister Bortniczuk nad tym pracuje. Ministerstwo infrastruktury także.
Czyli jesteśmy bliżej?
- Jesteśmy coraz bliżej. Czasu jest coraz mniej, ale damy radę.