Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Święty Wacław: patron Czech i Polski

Święty Wacław, książę czeski z dynastii Przemyślidów, był nie tylko patronem Czech, ale także Królestwa Polskiego. Pod jego wezwaniem wzniesiono krakowską katedrę na Wawelu. Co wiemy o początkach krakowskiego biskupstwa? Jak zginął książę Wacław? W jaki sposób związana z nim była św. Ludmiła, oraz kim był Strachkwas? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnych ciekawostek w programie Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05. Przy okazji pojawi się także zapowiedź koncertu charytatywnego "Wacek, wracaj do nas!" na rzecz Wacława Kosteckiego, który odbędzie się 25 marca 2018 w Studiu S-5 Radia Kraków.

Makieta Wawelu, on sam i katedra w tle. Fot. By Ktyzoo - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52241677

 

Krypta Św. Leonarda, pozostałość po romańskiej katedrze na Wawelu. 

Fot. Tsadee/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wawel_St_Leonard_ed.jpg

 

Św. Wacław, rzeźba z kaplicy św. Wacława w katedrze w Pradze, lata 70. XIV w, warsztat Petera Parlera (?)

Fot. Packare/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ludmila_skrceni.jpg

 

Męczeństwo św. Ludmiły (dziecko w łóżku to św. Wacław), miniatura z rękopisu fragmentu łacińskiego przekładu Kroniki tak zwanego Dalimila w zbiorach Národni knihovna CR w Pradze (sygn. XII. E.17)

Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ludmila_skrceni.jpg
 

 


Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny "Wacek, wracaj do nas!" na rzecz Wacława Kosteckiego, który odbędzie się 25 marca 2018 w Studiu S-5 Radia Kraków (al. Słowackiego 22), o godz. 18.00. Zagrają: Janusz Radek, Anna i Przemysław Branny, Chłopcy z Placu Broni, Marek Stryszowski, Michał Łanuszka, Hanka Wójciak oraz Püdelsi. Koncert poprowadzi Zbigniew Książek; rezerwacje miejsc: koncert@wacekwracajdonas.pl.
 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię