Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dorota Ślęzak – 20 lat w Piwnicy pod Baranami

Zaproszona do Kabaretu przez samego Piotra Skrzyneckiego. „Najmłodsza, znaleziona w pudełku na Plantach” - Dorota Ślęzak obchodzi jubileusz dwudziestolecia współpracy z Piwnicą pod Baranami. W Wieczorze Panieńskim wspomina i zaprasza na koncert, który odbędzie się 14 maja o godz. 18:00 w Piwnicy.

Dorota Ślęzak - Pieśniarka i kompozytorka, laureatka wielu konkursów piosenki, otrzymała m.in. I nagrodę Studenckiego Festiwalu Piosenki Kraków '96, I nagrodę w plebiscycie publiczności Reminiscencji Poetyckich Opole '97, II nagrodę Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" Olsztyn '96, oraz Grand Prix i nagrodę publiczności Ogólnopolskiego Przeglądu "Recital" Siedlce '98. W 1996 r. została również zaproszona do udziału w koncercie "Kraina Łagodności" Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2003 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa przyznawane młodym artystom w dowód uznania za ich osiągnięcia.

Od 1996 roku, jako najmłodsza piwniczna pieśniarka przyjęta przez Piotra Skrzyneckiego występuje w kraju i za granicą z zespołem krakowskiej Piwnicy Pod Baranami (koncerty zagraniczne: Nowy Jork, Chicago, Filadelfia, Lody, New Britain: 1997, Wiedeń: 1998, Sofia: 1999, Sztokholm, Malmo: 1999, Oslo: 2005). Piotr Skrzynecki zwykł nazywać ją: „Nasza najmłodsza, znaleziona w pudełku na Plantach”; tak przedstawił ją publiczności podczas jubileuszu 40-lecia Piwnicy Pod Baranami w Teatrze Słowackiego (22 czerwca 1996).

Dorota współpracowała ze Zbigniewem Preisnerem. W 1998 roku zaśpiewała w brytyjskim filmie pt. Dreaming of Joseph Lees z muzyką Preisnera (reżyseria: Eric Styles), a w 2001 roku w najnowszym filmie Wojciecha Marczewskiego pt. Weiser. Jako solistka bierze również udział w koncertach Requiem dla mojego przyjaciela (CD: New Music B.V., Erato Disques S.A., Warner Music, premiera koncertowa: Teatr Wielki, Warszawa, 1 X 1998), które z towarzyszeniem orkiestry koncertowej BBC zostało w marcu 1999 roku wykonane w Royal Festival Hall w Londynie. Dorota posiada złotą płytę za sprzedaż ponad 10 000 egzemplarzy tego albumu w Polsce (a kompozytor otrzymał później potrójną platynowa płytę).

W swoim repertuarze Dorota Ślęzak ma piosenki z muzyką własną, a także Grzegorza Turnaua, Adriana Konarskiego, Stanisława Radwana i Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Michała Zabłockiego, Leszka Wójtowicza, Wiesława Dymnego i Roberta Kasprzyckiego. Piosenki te składają się na jej recital Przed brzegiem, na program Widziałam jak anioł z nieba spadł" (z udziałem Jana Nowickiego i Grzegorza Turnaua) oraz najnowszy recital ...przyszłam po kolor dla mojego anioła..

W 2010 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Nie wiedziałam”, a w roku 2014 kolejny album „ Tańczę”.


 

materiały:

www.dorotaslezak.pl


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię