Są piękni i ważni. Chomik, jeż, trzmiel, ropucha czy dżdżownica - każdy z nich został bohaterem kampanii o bioróżnorodności.
Różnorodność biologiczna wspiera ekosystemy i zdolność do ich przetrwania. Dla nas i naszego środowiska oznacza to między innymi, że dzięki bioróżnorodności świat jest bardziej odporny na zmiany klimatu.
Zróżnicowane biologicznie ekosystemy pozwalają nam między innymi łatwiej przetrwać ekstremalne zjawiska pogodowe. Dają nam więcej żywności, składników leków i materiałów dla gospodarki.
Zdrowe ekosystemy, a więc te bioróżnorodne, mogą zatrzymać więcej wody przy powodzi, mogą lepiej oczyścić powietrze i pochłaniać więcej gazów cieplarnianych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska o skomplikowanych procesach ekologicznych postanowiło opowiedzieć piosenkami, komiksem czy audiobookiem.
Gratulacje dla @MKiS_GOV_PL za wspaniałą kampanię edukacyjną Bioróżnorodnie połączeni. Rap o sikorce bogatce i hip hopowy song o chomiku europejskim robią wrażenie. kampanię finansuje też @NFOSiGW @RadioKrakow #ekologia #edukacjahttps://t.co/f8rVSLRidB
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) July 9, 2025
Kampania powstała z myślą o dzieciach w wieku 4–9 lat, ale zaprasza również ich rodziców, nauczycieli i opiekunów do wspólnego odkrywania, jak działa świat przyrody – i jak bardzo wszystko w nim jest połączone. „Bioróżnorodnie połączeni” jest angażującą odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z utratą bioróżnorodności.
W reportażu wystąpili: dr Emilia Grzędzicka, prof. Paweł Adamski, dr Maciej Bonk z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Paweł Marciniak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. w audycji wykorzystano fragmenty piosenek przygotowanych w ramach kampanii "Bioróżnorodnie połączeni".