Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.6.05.2018 r.

Biocybernetycy z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ i prof. ADRIAN HORZYK wyjaśniają  termin "inteligencja ucieleśniona", termin naukowy, który określa pewien rodzaj, pewien kierunek rozwoju "sztucznej inteligencji". 

Posłuchaj!

Profesor R.Tadeusiewicz ( z prawej) i prof. A.Horzyk

 

 

 


(fot.Wikipedia)

 

Prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomina sylwetkę urodzonego w 1566 r. w małopolskiej ŁUKOWICY badacza, alchemika i lekarza, a także dyplomatę MICHAŁA SĘDZIWOJA ( zm.1636 w Krawarzach -  dziś w Republice Czeskiej).

"Alchemik Sędziwój' obraz Jana Matejki z 1867 r.

 

W jakże ciekawym i barwnym jego życiorysie należy odnotować fakt, że Michał Sędziwój otrzymał z saletry gaz, który "podtrzymywał życie". Wyniki tych badań wiele lat później pozwoliły na odkrycie tlenu, a z traktatów Sędziwoja korzystał sam Izaak Newton.

Posłuchaj!

 

 


 

Pustynia Gobi ( fot.Marcin Konsek/Wikipedia)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności omawia naukowy dorobek geografa i geomorfologa, urodzonego w  roku 1942  BOLESŁAWA NOWACZYKA (zmarłego w 2012 r.)
Pochodził z Wielkopolski i z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu związał swe zawodowe życie.
Badał między innymi wydmy, a precyzyjniej mówiąc utwory eoliczne, zarówno w Wielkopolsce jak i w Mongolii, dokąd wyjeżdżał czterokrotnie na naukowe ekspedycje.
Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię