Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 4.08.2019 r.

Patent z 1904 r. fot.K.C.Gillette/Wikipedia)

Do dziś jego  nazwisko jest obecne w światowym biznesie.

W 1895 r.  KING CAMP GILLETTE (1855 -1932)  amerykański wynalazca opracował, a później opatentował żyletkę z dwoma ostrzami do maszynki do golenia.

(fot. Falk,B.J. ( Benjamin J./Wikipedia).

W celu opracowania technologii produkcji zwrócił się do inżynierów Massachusetts Institute of Technology, ale ci poinformowali go, że masowa produkcja cienkich, twardych i tanich ostrzy nie jest możliwa. Poradził sobie sam i seryjna produkcja żyletek ruszyła w 1903 r.

O zawrotnej karierze żyletki i o losach jej wynalazcy opowiada prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo - Hutniczej.

Posłuchaj!

 


 

 

SPITSBERGEN ( fot. Wilson 44691/Wikipedia).

 

KRZYSZTOF BIRKENMAJER (1929 -2019) był geologiem, speleologiem i polarnikiem, profesorem  nauk technicznych o specjalności stratygrafia i tektonika.]

Urodził się w Warszawie, w rodzinie slawisty i historyka literatury JÓZEFA BIRKENMAJERA (1897-1939), który zginął we wrześniu 1939 r. broniąc stolicy przed Niemcami.

Po upadku Powstania Warszawskiego zamieszkał w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo - Hutniczej.
Większość swojej kariery spędził w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W 1959 r. uzyskał  habilitację,  a w 1967 został  profesorem.

Badał Spistbergen,Grenladię i Antarktydę Zachodnią. W Polsce szczególnie interesowały go Pieniny.

Zmarłego w lutym 2019 r. badacza i uczonego wspomina jego przyjaciel prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię