Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Utrwalone w kadrze" - reportaż Ewy Szkurłat

80 lat temu rozpoczął się dramat tysięcy Polaków. Podczas  deportacji w nocy 10 lutego 1940 roku wywieziono w głąb Rosji 320 tysięcy osób – głównie leśników, osadników z rodzinami i urzędników polskiej administracji. Wielu zesłanych zmarło w drodze z zimna i głodu. Ci którzy przetrwali transport, później przez lata walczyli o życie. Świadectwa tego, co przeżyli znamy m.in dzięki  pracy studentów i historyków z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, które działa w ramach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W reportażu udział wzięli prof. Hubert Chudzio, Anna Hejczyk, Alicja Śmigielska i Mariusz Solarz z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. W audycji wykorzystano nagranie Janiny Wagner-Rachel, które pochodzi z archiwum Centrum. Wystawa „Sybir - utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. 80. rocznica masowych wywózek Polaków”  prezentowana jest w gmachu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego do końca lutego 2020 roku. Jest już dostępna książka  książka autorstwa Huberta Chudzio i Mariusza Solarza pt. „Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny. Polskie cmentarze w Afryce Wschodniej i Południowej 1942-1952”. Publikacja jest zwieńczeniem ich 10. lat pracy związanej z opieką nad polskimi nekropoliami na Czarnym Lądzie.

 

Zobacz także inne reportaże o działalności Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie 

"Pokolenia odchodzą" - reportaż Ewy Szkurłat

"Dziennik ciszy" - reportaż Ewy Szkurłat

"W drodze do domu" - reportaż Ewy Szkurłat

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię