"Senior w Naturę", czyli przyroda, nauka i kultura!
Program "Senior w Naturę" narodził się jako efekt wcześniejszych przemyśleń i doświadczeń prof. Wiecha. Jego pierwsza edycja okazała się ogromnym sukcesem – uczestniczyło w niej około 200 osób. Idea była prosta: przez siedem dni seniorzy brali udział w różnorodnych aktywnościach związanych z przyrodą. Były to wycieczki, seanse filmowe, spotkania oraz seminaria, których celem było uwrażliwienie uczestników na otaczającą przyrodę.
Program "Senior w Naturę" ma oddziaływać szerzej. Nauczyć patrzeć, bo nie chodzi tylko o bierne podziwianie przyrody, ale o świadome doświadczanie piękna. Spacerując po lesie czy łące, można nauczyć się dostrzegać detale: kształt liści, fakturę kory drzew, kolor kwiatów, ruch owadów. Można fotografować, rysować, a potem opowiadać o tym wnukom, zdobywając ich podziw i szacunek – mówi prof. Kazimierz Wiech.
Tegoroczna edycja programu rozpoczyna się spacerem dendrologicznym po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. To doskonała okazja, aby poznać różnorodność drzew i ich niezwykłe formy. Choć większość osób zwraca uwagę na rośliny głównie wiosną i latem, prof. Wiech zachęca, by dostrzegać piękno drzew także w ich bezlistnym okresie. Każdy gatunek ma swoją unikalną sylwetkę, korę, sposób rozgałęzienia.
Spacer poprowadzi inż. Piotr Pałka – pasjonat dendrologii, który opowie o fascynującym świecie drzew. A to dopiero początek, ponieważ drzewa będą motywem przewodnim całego tygodnia. W ramach programu odbędą się seminaria, podczas których uczestnicy zgłębią temat drzew nie tylko z naukowego, ale i literackiego punktu widzenia.
(cała rozmowa do posłuchania)