Utrata świadomości jest charakterystycznym objawem wielu napadów padaczkowych. Klinicznie, jak i we wcześniejszych badaniach, była ona wiązana z utratą zdolności do reagowania na bodźce, a więc utratą responsywności. Podobnie jak w przypadku pacjentów, którzy po ciężkich urazach mózgu i śpiączce, nie są w stanie reagować na bodźce, podczas gdy pozostają świadomi.
Badania prowadzone w Laboratorium Snu i Świadomości na Uniwersytecie Wisconsin-Madison pod kierownictwej prof. Gulio Tononiego oraz dr Melanie Boly prowadzi dr Urszula Górska. Ich celem jest próba opisu aktywności mózgu u pacjentów, którzy podczas ataku epilepsji są równocześnie świadomi i nieresponsywni, a w konsekwencji odróżnienie tych dwóch procesów - świadomego doświadczania i responsywności. Dr Górska pracuje także nad opisaniem różnic i podobieństw w pracy mózgu podczas utraty świadomości w epilepsji oraz podczas snu, wykorzystując do tego elektrokortykografię.
- A
- A
- A
Unikatowe badania nad świadomością
Dr Urszula Górska, związana z Wydziałem Fizyki oraz Instytutem Psychologii na Uniwersytetem Jagiellońskim, prowadzi badania nad świadomością na Uniwersytecie Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych. To innowacyjne, unikatowe badania, które mogą zrewolucjonizować podejście do określania stanów klinicznych u pacjentów po udarach, w śpiączce czy z epilepsją.
"Cogitate" to międzynarodowe przedsięwzięcie, finansowane prze Fundację Templeton, które ma na celu skonfrontowanie i weryfikację głównych hipotez dwóch, dominujących obecnie teorii świadomości: Teorii Globalnej Neuronalnej Przestrzeni Roboczej ( Global Neuronal Workspace Theory) prof. Dehaene oraz Teorii Zintegrowanej Informacji ( Integrated Information Theory) prof. Tononiego. Sześć niezależnych laboratoriów na świecie przeprowadza te same eksperymenty, wykorzystując różnego rodzaju techniki neuroobrazowania :fMRI - funkcjonalny rezonans magnetyczny, MEG - magnetoencefalografię razem z EEG, elektroencefalografię oraz ECoG - elektrokortykografię.
Po zebraniu danych z większej niż zazwyczaj grupy badanych, dane dzielone są na dwie części. Druga analizowana będzie całkowicie automatycznie, a po zakończeniu projektu - czyli już za półtora roku - wszystkie dane i analizy będą publicznie dostępne. To nowatorskie przedsięwzięcie przyspieszy zrozumienie fenomenu świadomości. Jest ono pierwszym, ale zdecydowanie nie ostatnim tego rodzaju badaniem.

Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:44
Wieczysta zagra w Sosnowcu? Krakowskie kluby nie potrafia się dogadać
-
19:22
Nowy format mistrzostw Polski w Krakowie
-
18:10
Najmłodszy debiutant Ekstraklasy z zarzutami? 16-latek z Puszczy uderzył autem w ogrodzenie
-
16:17
Bronowice Małe: działki nadal będą zalewane? Uwagi mieszkańców pominięto
-
15:58
Europa Nostra w Krakowie, dla Krakowa i Małopolski
-
15:49
"Nasza Planeta, Ich też" - wystawa o zwierzętach, w obronie zwierząt
-
15:46
Stawy Adolfińskie jednak pod ochroną! Radni byli jednomyślni
-
15:41
„Powrót pogubionych rzeczy” – fotoopowieść o prywatnym świecie Wisławy Szymborskiej
-
15:22
Trasa S7 - nowe połączenie Krakowa z Głogoczowem priorytetem?
-
14:59
Są zarzuty dla mężczyzny, który zdjął flagi Ukrainy z Teatru im. Słowackiego i Hali Sokoła w Krakowie
-
13:50
Darowizna, kserokopia, przekroczenie uprawnień. Koniec procesu w sprawie przejęcia nieruchomości przez gminę Szerzyny
-
07:40
Lądowanie na Księżycu zostało sfingowane? Spiskowcy "odpalili" swoje rakiety