Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Uczelnia-Miasto-Region"

Kolejnym Godzinom Rektorskim w Radiu Kraków towarzyszyło hasło "Uczelnia-Miasto-Region". Z rektorami Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych porozmawialiśmy o współpracy uczelni z samorządem terytorialnym, wzmacnianiu lokalnej gospodarki oraz promocji miast i regionów.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj debaty
Godziny rektorskie: "Uczelnia-Miasto-Region"

 

Czy dorobek ekspercki uczelni jest w pełni wykorzystywany?


Rektor Akademii Muzycznej prof. dr hab. Wojciech Widłak o Centrum Muzyki: Akademia Muzyczna bardzo wspiera budowanie Centrum Muzyki, jeśli mówimy o Cichym Kąciku. Wspiera również budowę Centrum na Grzegórzkach. Dla nas to szczególnie istotne, że na Grzegórzkach mamy własne 4 hektary i będziemy budować Akademię, w co głęboko wierzę. Ważne jest to, żeby mówić o tych sprawach jednym głosem. Wspieramy obie inwestycje, ponieważ one budują lepsze warunki pracy dla naszych absolwentów.


Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk o Wesołej: Chcemy zaoferować miastu przestrzeń kultury dla mieszkańców, a nie dla turystów. Chcemy przekształcić naszą politykę kulturalną tak, alby mieszkańcy nie byli dodatkiem. Mamy też do zaoferowania budowanie takiej oferty, która jest odmienna od oferty muzeów i festiwali. Potrafimy łączyć różne inicjatywy i uaktywniać kreatywność mieszkańców. Chodzi o to, by dać ludziom szansę nie biernego zachwytu nad dziełami sztuki, tylko żeby uczestniczyć kreatywnie w życiu kulturalnym. Kolejna rzecz to sztuka wysokiej ichnologii. To jest nasza przyszłość.

 

Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis : Dla mnie najważniejszą rolą jest kształtować czego, co nazywam polityką innowacyjną. Ta nasza Dolina Krzemowa się buduje. I to jest olbrzymia rola naszej uczelni. Nasi najlepsi absolwenci zostają w Krakowie. Tutaj jest nasz największy wkład.


Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz: Kończymy budowę dużego laboratorium, które będzie służyło temu, jak likwidować smog w miastach, jak przewietrzać miasto. Będą budowane modele komputerowe, ale też będzie można planować nowe dzielnice w miastach tak, żeby była możliwość przewietrzania. Będą też proponowane mechaniczne sposoby, jak można usunąć smog z miasta.


Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek: Realną współpracę mamy z kuratorium i ze szkołami. Ostatnio realizowaliśmy cykl Zaproś swojego wykładowcę. Odbyło się kilkadziesiąt otwartych wykładów, w których uczestniczyło ok. 7 tys. licealistów. To było realne działanie.


Rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor: Oczkujemy terenów, które nie będą zmienianie, jednak klimat się zmienia, warunki środowiskowe są całkowicie inne. Wile drzew wypada. Musimy dbać o to, żeby zrobić nowe nasadzenia drzewami, które w tych warunkach będą funkcjonować. Drzewo nie rośnie rok czy dwa, sadzimy je dzisiaj po to, żeby korzystały z nich następne pokolenia. To wszystko wymaga spojrzenia naukowego.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię