- A
- A
- A
"Uczelnia-Miasto-Region"
Kolejnym Godzinom Rektorskim w Radiu Kraków towarzyszyło hasło "Uczelnia-Miasto-Region". Z rektorami Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych porozmawialiśmy o współpracy uczelni z samorządem terytorialnym, wzmacnianiu lokalnej gospodarki oraz promocji miast i regionów.
Czy dorobek ekspercki uczelni jest w pełni wykorzystywany?
Rektor Akademii Muzycznej prof. dr hab. Wojciech Widłak o Centrum Muzyki: Akademia Muzyczna bardzo wspiera budowanie Centrum Muzyki, jeśli mówimy o Cichym Kąciku. Wspiera również budowę Centrum na Grzegórzkach. Dla nas to szczególnie istotne, że na Grzegórzkach mamy własne 4 hektary i będziemy budować Akademię, w co głęboko wierzę. Ważne jest to, żeby mówić o tych sprawach jednym głosem. Wspieramy obie inwestycje, ponieważ one budują lepsze warunki pracy dla naszych absolwentów.
Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk o Wesołej: Chcemy zaoferować miastu przestrzeń kultury dla mieszkańców, a nie dla turystów. Chcemy przekształcić naszą politykę kulturalną tak, alby mieszkańcy nie byli dodatkiem. Mamy też do zaoferowania budowanie takiej oferty, która jest odmienna od oferty muzeów i festiwali. Potrafimy łączyć różne inicjatywy i uaktywniać kreatywność mieszkańców. Chodzi o to, by dać ludziom szansę nie biernego zachwytu nad dziełami sztuki, tylko żeby uczestniczyć kreatywnie w życiu kulturalnym. Kolejna rzecz to sztuka wysokiej ichnologii. To jest nasza przyszłość.
Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis : Dla mnie najważniejszą rolą jest kształtować czego, co nazywam polityką innowacyjną. Ta nasza Dolina Krzemowa się buduje. I to jest olbrzymia rola naszej uczelni. Nasi najlepsi absolwenci zostają w Krakowie. Tutaj jest nasz największy wkład.
Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz: Kończymy budowę dużego laboratorium, które będzie służyło temu, jak likwidować smog w miastach, jak przewietrzać miasto. Będą budowane modele komputerowe, ale też będzie można planować nowe dzielnice w miastach tak, żeby była możliwość przewietrzania. Będą też proponowane mechaniczne sposoby, jak można usunąć smog z miasta.
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek: Realną współpracę mamy z kuratorium i ze szkołami. Ostatnio realizowaliśmy cykl Zaproś swojego wykładowcę. Odbyło się kilkadziesiąt otwartych wykładów, w których uczestniczyło ok. 7 tys. licealistów. To było realne działanie.
Rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor: Oczkujemy terenów, które nie będą zmienianie, jednak klimat się zmienia, warunki środowiskowe są całkowicie inne. Wile drzew wypada. Musimy dbać o to, żeby zrobić nowe nasadzenia drzewami, które w tych warunkach będą funkcjonować. Drzewo nie rośnie rok czy dwa, sadzimy je dzisiaj po to, żeby korzystały z nich następne pokolenia. To wszystko wymaga spojrzenia naukowego.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:59
Od poniedziałku utrudnienia na najpopularniejszej trasie w Tatrach
-
17:16
Niebezpiecznie dla rowerzystów na Górze św. Marcina w Tarnowie. Policja interweniuje, miasto zapowiada zmiany
-
17:08
Termalika bardzo blisko ekstraklasy
-
16:47
Kolejna przegrana Cracovii
-
16:45
Wypadek spadochroniarza w Nowym Targu. Mimo reanimacji nie udało się go uratować
-
15:57
DOTYK SZTUKI
-
15:41
Grozili maczetami na orliku w podkrakowskich Zielonkach. Zostali zatrzymani przez policję
-
15:27
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Pauliną Owczarek, Dominiką Peszko i Martyną Zakrzewską
-
15:23
Szymon Hołownia: Chcę być prezydentem, który rozbierze mur dzielący Polaków
-
14:58
Zimny maj: w nocy przymrozki obejmą cały kraj
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Termalika blisko awansu. Cracovia znowu przegrana