Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Trzeba z nimi być ..." - rekolekcje internowanych w stanie wojennym

„Trzeba z nimi być… Trzeba im dać odczuć, że nie pozostali osamotnieni” – wspominał o. Paweł Mynarz OCist. duszpasterz akademicki z klasztoru oo. Cystersów w Mogile, który po 13 grudnia 1981 roku odwiedzał internowanych działaczy Solidarności w areszcie śledczym w Załężu koło Rzeszowa. M. in. jego wspomnienia, ale także nagrania, które wykonywał podczas wizyt w Załężu, znalazły się w wydanej w serii „Pokolenie Solidarności” publikacji zat. „Rekolekcje internowanych w stanie wojennym”. Książka zawiera także dostęp do oryginalnych dokumentów dźwiękowych nagranych w ośrodkach odosobnienia w Załężu, Uhercach i Nowym Łupkowie. O tym ważnym dokumencie epoki i o bohaterach tamtych wydarzeń dziś w historycznej odsłonie Koła kultury mówił autor wstępu i opracowania książki, opiekun całej serii „Pokolenie Solidarności” dr hab. Andrzej Dróżdż, emerytowany prof. UJ, prezes Zarządu Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

świąteczna karta pocztowa wykonana w Załężu (fragment) / fot. FCDCN

J.Drużyńska rozmawia z A. Dróżdżem

Rekolekcje internowanych w stanie wojennym. Nowy Wiśnicz,  Załęże k. Rzeszowa, Uherce, Nowy Łupków  

Rok 1989 przyniósł przełomowe wydarzenia, które na trwałe zapisały się w historii Rzeczpospolitej. Sytuacja międzynarodowa w latach osiemdziesiątych XX wieku nie gwarantowała jednak trwałości rodzącemu się  ruchowi społecznemu NSZZ "Solidarność". Wręcz przeciwnie, Polska otoczona była przez państwa bloku komunistycznego i na ich "braterską" pomoc mogły liczyć władze PRL w sytuacji zagrożenia ze strony społeczeństwa żądającego swobód demokratycznych i przywrócenia państwu suwerenności. Łacińskie słowo "recolligere " oznacza " zbierać na nowo" i do takiego sensu odnosimy się, używając w tytule  niniejszej książki słowa rekolekcje - chodzi bowiem o zbieranie sił duchowych, zarówno w znaczeniu sakralnym, jak i świeckim, by na nowo przystąpić do działań na rzecz dobra wspólnego. Ponieważ NSZZ "Solidarność " miał ok. 10 mln członków, a od chwili powstania deklarował swoją bliskość społecznej nauce kościoła, można powiedzieć, że stan wojenny przyniósł rekolekcje niemal całemu społeczeństwu. W tym szerokim rozumieniu tego słowa Polacy odbyli w latach osiemdziesiątych długie rekolekcje, pełne cierpień i wyrzeczeń, których owocem była odbudowana Rzeczpospolita . 

( A.Dróżdż - Wstęp - fragment  )

Książka jest niezwykłą publikacją w sensie wydawniczym, bo oprócz tekstów i ilustracji zawiera również dostęp do oryginalnych dokumentów dźwiękowych, nagranych w ośrodkach odosobnienia, a następnie udostępnionych do odsłuchania w formie dodatkowej treści multimedialnej dostępnej na stronie internetowej publikacji w postaci kodów QR. Składają się na nią nagrania celebrowanych Mszy św., słuchowiska przygotowane przez internowanych w Załężu i w Uhercach, pieśni i piosenki nagrane w Nowym Łupkowie oraz liczne wypowiedzi działaczy NSZZ "Solidarność", studentów NZS i członków KPN. W książce zostały zamieszczone wspomnienia dawnych duszpasterzy internowanych oraz wybrane fragmenty dzienników i wspomnień osób internowanych, aby zestawione razem mogły służyć jako niezbędne uzupełnienie głównego materiału dźwiękowego. 

(A.Dróżdż - Wstęp - fragment)

Świąteczna karta pocztowa wykonana w więzieniu w Załężu / fot. FCDCN

Świąteczna karta pocztowa wykonana w więzieniu w Załężu / fot. FCDCN

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię