|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

XVIII-wieczny Paryż i mroczna, poruszająca historia opisana przez brytyjskiego autora

Jeśli szukacie gęstej, sprawnie napisanej prawdziwej powieści, w której łącza się historyczne wątki ze skomplikowanymi losami bohaterów, to taką książką jest "Oczyszczenie".

Andrew Miller
"Oczyszczenie"
Tłumaczenie Michał Kłobukowski
Znak 2014

 

Autor opowiada prawdziwą historię, która miała miejsce w Paryżu pod koniec XVIII wieku. Decyzją władz ma zostać zlikwidowany Cmentarz Niewiniątek, miejsce w którym od lat chowani sa zmarli, m. in. ofiary zaraz dotykających co jakiś czas stolice Francji. Cmentarz zaczyna zagrażać miastu, jest jak byśmy dzisiaj powiedzieli "tykającą bombą epidemiologiczną". Opary zagrażają mieszkańcom, ziemia zaczyna się osuwać ukazując pokłady szkieletów.  Na terenie cmentarza stoi też kościół, przeznaczony również do zburzenia.
Do przeprowadzenia tej operacji z prowincji zostaje wezwany młody inżynier Jean Baptiste Baratte , młody, ale już doświadczony w pracy w kopalni. To on otrzymuje zadanie zatrudnienia górników i rozpoczęcia prac. Z każdym tygodniem operacja jest coraz trudniejsza, dochodzi do zagadkowych śmierci, w grę wchodzą emocje, od głównego bohatera zależą losy pojedynczych ludzi, a to okazuje się o wiele trudniejsze, niż przypuszczał.
Wszystko to dzieje się kilka lat przez wybuchem rewolucji francuskiej, która na zawsze odmieniła losy Francji. Jej wybuch czuje się w powietrzu, tytułowe "Oczyszczenie" nie jest tylko hasłem dla głównego tematu tej powieści.

Andrew Miller zabiera nas w przerażającą podróż do świata, w którym nic nie jest pewne i nikt nie może przewidzieć przyszłości. Wiara w nią zostanie zdyskredytowana. To, co wokół, będzie jedynie areną gry ludzkich cieni, niejednoznacznych i przygnębiających żywych obok wykopywanych zwłok i zmarłych, którym nie daje się spokoju. To opowieść o rozumie i jego szaleństwie. O ingerencji w to, co minione oraz o złudzeniach, jakie rozwiewają się niczym trupi odór zabijany przez dym z ognisk. Miller buduje specyficzny klimat, nie dla wszystkich do wytrzymania i nie przez wszystkich akceptowany. To właśnie o akceptacji tego, co mamy, a czego mieć nie możemy, także jest ta książka. Mroczna i tajemnicza. (Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem)

 

Tomy i Tomiki na antenie Radia Kraków od poniedziałku do piątku o 09:35. Zaprasza Barbara Gawryluk

100%
0%