Kultura obwiniania i toksyczność
W naszym społeczeństwie pojawiła się niepokojąca tendencja – zrzucanie winy za dorosłe trudności i kryzysy na rodziców. Określa się to jako kulturę blamingu, czyli nawyku szukania winnych poza sobą, co pozbawia nas poczucia sprawczości. Pojęcie "toksyczności" zostało wyświechtane – dziś wszystko może być toksyczne: rodzic, partner, szef, kolega. Łatwiej powiedzieć: "to świat mnie zatruwa", niż spojrzeć w lustro i zapytać: "co mogę zrobić ze sobą?".
Żyjemy w kulturze obwiniania. Pozbawiamy się poczucia własnej sprawczości, że mogę sama odpowiadać za swoje życie. Jeśli coś mi się nie spodoba w partnerze, szefie, byle nie we mnie samej, to wszystko jest toksyczne i mnie zatruwa – mówi Urszula Struzikowska-Marynicz.
Zamiast próbować zmieniać innych, należy skupić się na budowaniu odporności psychicznej. Uodpornienie się na tzw. toksyny relacyjne nie oznacza ignorowania krzywdy, chodzi o urealnienie oczekiwań i przyjęcie odpowiedzialności za własne życie, zwłaszcza gdy już jesteśmy dorośli.
Termin "zdrowe dzieciństwo" może być mylący, to pojęcie oceniające, wpisujące się w konstrukty językowe, które często bardziej zaciemniają, niż wyjaśniają rzeczywistość. Nie chodzi o perfekcję, ale o autentyczność i spontaniczność.
Dobre dzieciństwo to takie, w którym dziecko ma prawo być sobą – ze swoimi cieniami i blaskami. To nie jest projekt do zrealizowania, lecz przestrzeń, w której dziecko może wzrastać jako niezależna jednostka, a nie ulepszona wersja swojego rodzica.
Rodzice bardzo często, świadomie lub nie, traktują dzieci jak projekcję własnych niespełnionych ambicji. - Tymczasem nie trzeba być idealnym rodzicem. Wystarczy być wystarczająco dobrym – obecnym, autentycznym, gotowym do uczenia się – dodaje Urszula Struzikowska-Marynicz.
Relacje kształtują sposób, w jaki postrzegamy siebie i świat. To nie oznacza, że rodzic, który zranił, nie kochał. Miłość jest uniwersalną potrzebą, ale bywa wyrażana na różne sposoby – czasem nieudolne, czasem nieświadomie raniąc.
(cała rozmowa do posłuchania)