Za kilka dni w Krakowie rozpoczynają się zapisy na hackathon, czyli maraton dla programistów, podczas którego profesjonaliści z krakowskiej branży IT będą tworzyć oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Beneficjentami projektu będą podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” z ośrodka Dolina Słońca w Radwanowicach.
Choć w ośrodku znajduje się sala komputerowa i interaktywne tablety, brakuje specjalistycznych aplikacji, które mogą być narzędziem rehabilitacji i rozwoju podopiecznych ośrodka. O niezwykłym spotkaniu tych, dla których umysł jest głównym narzędziem pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i o wzajemnych inspiracjach rozmawialiśmy w programie "Przed Hejnałem" z gośćmi, a byli nimi: Izabela Jabłońska-Piłat, współorganizatorka Hackatonu ze strony Fundacji „Mimo Wszystko”, asystentka dyrektora Ośrodka Dolina Słońca w Radwanowicach, Mateusz Sycz, psycholog, opiekun Sali komputerowej w Ośrodku Dolina Słońca w Radwanowicach oraz Tomasz Piłat, współorganizator Hackathonu, senior interactive developer z firmy Infusion.
Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.
Magda Wadowska: Zderzenie dwóch różnych światów, które łączy tajemnica umysłu. Państwo, jako małżeństwo pracujące w dwóch różnych przestrzeniach doszli do tego, by zrobić coś dobrego.
Tomasz Piłat: Jako mąż Izy miałem możliwość brania udziału w różnych wydarzeniach, ja widziałem i rozumiałem ich potrzeby, a jednocześnie pracuję z osobami z branży IT, z ludźmi, którzy chcą zrobić coś poza godzinami pracy. Widziałem, że ośrodek w Radwanowicach ma salę komputerową, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych w sensie technicznym, ale brakowało im specjalnego oprogramowania, dlatego zaproponowałem stworzenie oprogramowania dedykowanego osobom niepełnosprawnym. A mówiąc o dwóch światach, faktycznie tak jest. Pracujący w branży IT są postrzegani jako ludzie sukcesu, robimy karierę, zarabiamy pieniądze, podróżujemy po świecie, a osoby niepełnosprawne intelektualnie tkwią w pewnego rodzaju zamknięciu.
Magda Wadowska: Jak osoby niepełnosprawne korzystają z komputerów?
Mateusz Sycz: Korzystają z różnego rodzaju aplikacji, z internetu, robią to, co my na co dzień.
Magda Wadowska: W jakie gry grają?
Mateusz Sycz: Najczęściej w gry dla dzieci.
Magda Wadowska: Pokutuje stereotyp, że takim osobom takie gry dla dzieci wystarczą.
Izabela Jabłońska-Piłat: Tak, natomiast oni potrzebują aplikacji, które rozwiną umiejętności poznawcze ludzi dorosłych, nie dzieci.
Tomasz Piłat: My podeszliśmy do tego projektu bardzo profesjonalnie. Razem z Mateuszem gromadzimy informacje na temat tego, czego potrzeba podopiecznym. Traktujemy Radwanowice dokładnie tak, jak wielką korporację, dla której trzeba stworzyć dobry projekt.
Magda Wadowska: Pani Izabelo, pani przed programem zadzwoniła do jednego z podopiecznych, by zapytać go, czym dla niego jest komputer. Co odpowiedział?
Izabela Jabłońska-Piłat: Janusz powiedział, że to dla niego podstawowe narzędzie komunikacji, może dzięki niemu studiować, pracować i komunikować się z otaczającym światem.
Magda Wadowska: W tym tygodniu rozpoczną się zapisy na hackathon. Co to takiego?
Tomasz Piłat: To wydarzenie przeznaczone dla programistów, grafików, którzy w krótkim okresie czasu, 12-48 godzin realizują określone zadanie. Głównym celem jest integracja tego środowiska IT, takie spotkania są bardzo popularne na całym świecie. A my około środy rozpoczynamy zapisy.
Magda Wadowska: Każdy może się zgłosić?
Tomasz Piłat: Tak, ale zastrzegamy, że będziemy wcześniej weryfikować pomysły.
Magda Wadowska: Czy podopieczni fundacji już wiedzą, że coś będzie dla nich tworzone?
Mateusz Sycz: Tak, czekają z niecierpliwością na spotkanie dwóch światów.
Magda Wadowska: Panie Tomaszu, a czy pana koledzy z branży byli w Radwanowicach?
Tomasz Piłat: Tak, część z nich była. Byli zaskoczeni tym, że to wszystko super wygląda, ilością budynku, terapii prowadzonych w ośrodku.
Magda Wadowska: Znamy już termin hackathonu?
Tomasz Piłat: Tak, odbędzie się 5 września na stadionie Cracovii.