Według eksperta kluczowe dla przebiegu poszukiwań są: stan psychofizyczny sprawcy, jego przygotowanie do życia w lesie oraz determinacja.
Jego percepcja i zdolność do działania będą się pogarszać. Jeżeli nie zgromadził wcześniej zapasów jedzenia, będzie musiał żywić się tym, co znajdzie w lesie. Bez odpowiedniego pożywienia i w warunkach osaczenia może dojść do załamania. Jego stan psychiczny, fizyczny będzie na pewno się pogarszał
- uważa Andrzej Mroczek.
Profil psychologiczny: chwiejność, agresja, narcyzm
Zapytany o typ osobowości Tadeusza Dudy, Mroczek unika jednoznacznej diagnozy, ale wskazuje pewne wyraźne cechy:
To może być osobowość chwiejna emocjonalnie, typu borderline. Potrafi być empatyczny wobec tych, którzy mu nie zagrażają, ale przy konfrontacji reaguje agresją. Jest również nieprzewidywalny, skłonny do wybuchów złości nawet z błahych powodów. W przeszłości dochodziło do przemocy wobec rodziny. Są na to dowody, znalazły się też w materiale dowodowym.
Ekspert zaznacza, że nie każdy, kto posiada cechy narcystyczne czy borderline, staje się przestępcą. Jednak w tym przypadku zebrane informacje wskazują na szczególną niestabilność emocjonalną i trudność w kontrolowaniu impulsów.
Dlaczego profil psychologiczny ma znaczenie?
Mamy profil nieznanego sprawcy, zbieramy wszelkie dane na jego temat, czyli od momentu, kiedy zaczął funkcjonować w społeczności - jako dziecko, nastolatek i osoba dorosła. Te dane są bardzo istotne, żeby określić potencjalną przewidywalność tego mężczyzny. Zbiera się informacje medyczne - jakie choroby przychodził, czy ma choroby przewlekłe, jakie lekarstwa musi zażywać.To jest bardzo istotne, kiedy mamy do czynienia z osobą, która musi mieć dostęp do leków. Jeżeli zażywa leki i nie ma do nich dostępu, będzie chciała je zdobyć. Policja może więc zabezpieczyć chociażby punkty, w których mógłby je dostać
tłumaczy Andrzej Mroczek.
Policja buduje szczegółowy profil psychologiczny także w oparciu o informacje dotyczące umiejętności osoby poszukiwanej. Wszystko po to, by przewidzieć możliwe reakcje i przygotować się do negocjacji. Takie informacje mogą być kluczowe np. w sytuacji, gdyby Duda wziął zakładników albo groził samobójstwem.
Psychopata czy nie?
Andrzej Mroczek przestrzega przed pochopnym nazywaniem Dudy psychopatą:
Tego typu diagnozy mogą postawić tylko psychiatrzy i psycholodzy na podstawie obserwacji i badań. To, że ktoś wykazuje cechy narcystyczne, czy impulsywne, nie oznacza automatycznie, że ma osobowość psychopatyczną.
Czy poszukiwany Tadeusz Duda może nadal być w lesie?
Ekspert zakłada kilka możliwych scenariuszy:
- ukrywa się i odpoczywa – może zbierać siły, planować dalsze działania,
- nie żyje – być może popełnił samobójstwa lub był to zgon z wycieńczenia,
- wyszedł z pierścienia obławy – i przemieszcza się w innym kierunku,
- przygotowuje się do konfrontacji – być może z policją.
Policja musi zakładać wszystkie warianty. Należy się liczyć z tym, że może dojść do konfrontacji. Duda może nie powstrzymać się przed użyciem broni przeciwko funkcjonariuszom
- podkreśla Mroczek.